Özel bir merkeze başvuran yetişkin kadınların yeme tutumlarının saptanması
Determination of eating attitudes of adults women who applies to private center
  1. Tez No: 468723
  2. Yazar: MERVE KARADEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, özel bir merkeze başvuran yetişkin kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile yeme tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma, İstanbul'da bir merkezde yaşları 18-64 arasında değişen 283 kadın bireyle gerçekleştirilmiştir. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumları, genel beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumları araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmış olup, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bireylerin beslenme durumları 3 günlük besin tüketim kaydıyla belirlenmiştir. Bireylerin yeme tutum bozukluğu riskini saptama amacıyla 40 sorudan oluşan Yeme Tutum Testi(YTT-40) kullanılmıştır. Bireylerin YTT-40 sonucuna göre puanlarının ortalaması 18,7±9,1'dir. Bireylerin YTT-40 risk profili sınıflaması sonucuna göre %43,8'inin yeme bozukluğu riski düşük, %48,4'ünün orta, %7,8'inin yüksek olduğu saptanmıştır. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite yapma durumları ile YTT-40 risk sınıflaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Determination of Eating Attitudes of Adults Women Who Applies to Private Center This descriptive and cross sectional study has conducted in order to investigate the relationship between healthy life style behaviours and eating attitudes using data from adult women who consulted private clinic. The study was carried out in 283 adult women aged 18-64. The questionnaire prepared by researcher is done to participants via face to face which includes characteristics of sociodemographic, health condition, physical activity and general nutrition behaviour and also anthropometric measurements of participants are obtained. An assessment of participants' nutritional status evaluated by using 3 days dietary intake. The Eating Attitude Test (EAT-40) is used to asses the risk of eating attitude disorder which includes 40 questions. The average of participants' was 18,7±9,1. The %43,8 of participants was detected at low risk for eating attitude disorder, %48,4 was at medium risk and %7,8 was at high risk according to classify of the test. There was no statistically significant relationship between characteristics of sociodemographic, health condition, physical activity level, nutrition behaviour and the risk classification of the EAT-40 test (p>0,05).