Ünye ilçesinde çalışan/çalışmayan kadınların besin satın alma ve besin tüketimlerine medyanın etkileri
The effects of the media on food purchasing and nutrition consumption of women working and not working in Ünye
  1. Tez No: 468721
  2. Yazar: SİNEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, medyanın Ünye İlçesinde'ki kadınların satın almalarının, beslenme alışkanlıklarının, besin seçimi ve tüketimi üzerindeki etkilerinin, özellikle çalışan ve çalışmayan kadınların bunlardan etkilenme düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Kesitsel tipte tanımlayıcı olarak planlanan araştırma, Ünye ilçesinde çalışan ve çalışmayan 20-50 yaş arası 122 çalışan, 178 çalışmayan toplam 300 kadın üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama formu, sosyo-demografik özellikler, besin satın alma davranışları, medya takibi ile bilgiler, beslenme bilgisi ve medya etkisi ile davranış değişikliği bilgileri olarak 5 bölüm ve 37 soruyu içermektedir. Konu ile ilgili değerlendirme anketlerini bireyler tarafından doldurmuş ve anket sonuçları SPSS.16 programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ki-kare testi kullanılmıştır. Kadınların, yarısından çoğu (% 57) evli ve (%52,7) çocuk sahibidir. Çalışmaya katılan 300 kadın arasında, beslenme ile ilgili yazılardan etkilenerek beslenme alışkanlıklarını değiştirme durumu incelendiğinde %41,3' ü evet yanıtını verdiği görülmüştür. Kadınların medyadan etkilenerek besin tercihlerin de değişiklik yapma durumları % 88,7' dir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the extent to which media are affected by the purchase of women in the Unye County and the effects of nutrition habits, nutritional choices and consumption on them, especially for working and non-working women. The study, which was planned as a cross-sectional descriptive study, was carried out on a total of 300 non-working women, 122 working in 20-50 age group working and not working in Ünye district. Data collection form includes 5 sections and 37 questions as sociodemographic characteristics, nutrition buying behaviors, media follow-up information, nutrition information and media influence and behavior change information. Evaluation questionnaires were completed by the individuals and the results of the questionnaires were evaluated statistically with the SPSS.16 program. Chi-square test was used for statistical evaluation of the data. Most of the women (57%) are married and (52.7%) have children. Among the 300 women who participated in the study, 41.3% answered yes when they were affected by nutrition-related writings and examined the change of eating habits. 88.7% of women are affected by the media and change their food preferences.