Renal transplantasyon olan hastaların aşılama konusunda bilgi, tutum ve davranışları
The knowledge, attitudes and behaviors of patients with renal transplantation for vaccination
- Tez No: 468739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN HIDIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Renal transplantasyon sonrası, immünosüpresif ilaçların da etkisiyle, aşıyla önlenebilir enfeksiyonların, morbidite ve mortaliteyi arttırdığı bilinmektedir. Araştırmamızda, böbrek nakli olanlarda, yapılması uygun olan aşıların uygulanıp uygulanmadığı, hastanın aşı ve aşılanma konusundaki bilgi düzeyleri, bilgi kaynakları ve eğilimlerini saptamak ve demografik veriler ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlıyıcı tiptedir ve Etik Kurul onayı alınmıştır. Acıbadem Üniversitesi International Hastanesi Organ Nakli Merkezinde böbrek nakli yapılmış olan 752 hastadan, 245'i tabakalama yapılarak sistematik örneklem metoduyla saptanmıştır. Hastane kayıtları retrospektif taranmış ve yüz-yüze görüşülerek veriler toplanmıştır. SPSS 22.0 programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Vaccine-preventable infections increase morbidity and mortality in renal transplant recipients. The aim of this study was to investigate the level and the source of information that kidney transplant patients have about vaccination and its association with demographic data. Methods/Materials: This study is descriptive and approved by Local Ethics Committee. The study included 245 patients out of 752 that underwent kidney transplantation at the Organ Transplant Center of International Hospital of Acibadem University. The data obtained from patient files in addition to face-to-face interview. Statistical analysis was performed using SPSS 22.0.