Rosuvastatin kalsiyum ve ezetimib'in kombine tabletlerden uv/vis-spektrofotometrik yöntem kullanılarak birlikte tayini
Simultaneous determination of rosuvastatin calcium and ezetimibe from combined formulation tablets by uv-vis spectrophotometry
- Tez No: 468740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP KARADERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Rosuvastatin kalsiyum ve Ezetimib etken maddelerini içeren tabletlerde bu etken maddelerin bir arada miktar tayini için ultraviyole görünür bölge spektrofotometrik bir yöntem geliştirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Rosuvastatin kalsiyum ve Ezetimib etken maddelerinin ultraviyole-görünür bölge spektrumlarının birinci dereceden türevi alınarak ekseni sıfır noktasından kestikleri dalgaboyları tespit edildi. Tespit edilen dalga boylarına karşılık gelen amplütüler kullanılarak ölçü eğrileri oluşturuldu ve maddelerin miktar tayinleri yapıldı. Bulgular: Birinci türev eğrisinde 228 nm dalgaboyu rosuvastatin kalsiyum, 236 nm ise ezetimibin tayini için seçilmiştir. Geliştirilen yöntem ezetimib için 1-20µg/mL, rosuvastatin için 2.5-40 g/ mL konsantarsyon aralıklarında doğrusal bulunmuştur. Yöntem istatistiksel olarak valide edilmiş ve geri kazanım çalışmaları uygulanmıştır. Piyasada bulunan formülasyonlar üzerinde yapılan denemelerde ezetimibe %98.55 -101.11, rosuvastatin %100.86 -101.72 yüzde geri kazanım aralıklarında tespit edilmiştir. Sonuçlar: Sonuç olarak bu tez kapsamında geliştirilen türev spektroskopisi yönteminin kesin, doğru ve takrarlabilir olduğu tespit edilmiştir ve kombine dozaj formlarından ezetimib ve rosuvastatinin miktar tayinleri amacı ile başarı ile uygulanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Develop an ultraviolet-visible spectrophotometric method for the simultaneous determination of rosuvatatin calcium and ezetimibe from combined tablet formulations. Material and Method: The first derivative uv-vis spectrums of rosuvastatin calcium and ezetimibe used for determine the wavelength that crosses the axis at zero. The amplitudes at these wavelengths used for generate the calibration curves and quantification of the compounds. Findings: The first derivative amplitudes at 228 and 236 nm were selected for the determination of RSV and EZE respectively. Developed method was found linear in the range of 1-20µg/mL for ezetimibe and 2.5-40 g/ mL for rosuvastatin calcium. The method was validated statistically and recovery studies were carried out. The method was applied to the assay of the drugs in marketed formulation, which were found in the range of 98.55 to 101.11% for ezetimibe and 100.86 to 101.72 % for rosuvastatin calcium. Results: As a result, the derivative spectrophotometric method that developed within the scope of this thesis was found to be accurate, precise and reproducible and it can be successfully applied in quantification of combined pharmaceutical dosage forms.