Kronik dializli olgularda rekombinant kaynaklı hepatit B virüs aşısı ile plazma kaynaklı hepatit B virüs aşısının serokonversiyon oranlarının karşılaştırılması
The Comparasion of seroconvertion rates plasma derived and recombinant hepatitis B virus vaccines in chronic dialysis patients
- Tez No: 32997
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET HD tedavisi gören KBY'li hastalar, ülkemiz için önemli bir sağlık sorunu olan HBV infeksiyonu yönünden risk altında olan bir popülasyonu oluşturmakta ve aktif olarak immunize edilmesi gereken gruplar arasında yer almaktadır. 1982'de plazma kaynaklı, 1986'da ise genetik mühendisliği aracılığı ile hazırlanan rekombinant kaynaklı HBV aşılarının kullanıma sunulması ile hastalık önlenebilir hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; kronik HD'li olgularda, plazma ve rekombinant kaynaklı HBV aşılarının serokonversiyon oranlarını kıyaslamaktır. Bu amaçla GATA Eğitim Hastanesi Nefroloji BD. ve 600 yataklı MEVKÎ Asker Hastanesi (ANKARA) Nefroloji Kliniğinde HD tedavisi gören ve ELISA yöntemi ile araştırılan HBV markerlerinin negatif olarak saptandığı 97 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar iki gruba ayrılarak 46 hastadan oluşan I. gruba plazma kaynaklı, 51 hastadan oluşan II. gruba ise rekombinant kaynaklı HBV aşılarının sırasıyla 5 ve 20 ug. dozlarında, 0-1-2 ve 12. aylarda, deltoid adale içine uygulanması planlandı. Her iki hasta grubumuzda da hastalardan bir kısmı ölüm, transplantasyon veya HD merkezinden ayrılma nedenleriyle 13 aylık takip süremize uyum gösteremedi. İlk üç doz aşının uygulanabildiği I. gruptaki 45 hastamızda; % 73.33, II. gruptaki 48 hastamızda ise % 79.16 oranında koruyucu düzeyde (10 > mIU/ml) Hepatit B yüzey antikoru (anti-HBs) yanıtı alındı. Dört doz aşının uygulanabildiği I. gruptaki 24, II. gruptaki 26 hastamızda, 13. ayda saptanan koruyuculuk oranı sırasıyla % 50 ve % 76.92 olarak saptandı ve rekombinant kaynaklı HBV aşısının, plazma kaynaklı aşıya oranla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla etkin olduğu gözlendi (p < 0.05). Çalışmamızda ayrıca hasta yaşı ile antikor yanıtı arasındaki ilişki de incelenmiş ve 50 yaş altında bulunan hastaların aşıya yanıt oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar; HD'li hastalarda rekombinant kaynaklı HBV aşılarının, plazma kaynaklı aşılara göre anlamlı daha düzeyde etkin olduğunu (p < 0.05) ve rekombinant kaynaklı HBV aşılarının 20 \ıg. dozunda, 0-1-2 ve 12. aylarda, deltoid adale içine yapılmasının yeterli düzeyde immünizasyon sağlayabileceğini ortaya koymuştur. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF SEROCONVERTION RATES PLAZMA DERIVED AND RECOMBINANT HEPATITIS B VIRUS VACCINES IN CHRONIC DIALYSIS PATIENTS The patients with chronic renal failure undergoing haemodialysis are in a part of population, who are in risk of viral hepatitis especially HBV infection, an important healt problem for Turkey, and are in the group which should be immunized. actively. The disease became preventable with the use of plasma derived HBV vaccines, prepared from the sera of the patients who are exposed to HBV infection since 1982 and recombinant HBV vaccines by gene engineering since 1986. The aim of this study is to compare the seroconvertion rate of plasma and recombinant HBV vaccines use for actively immunization of haemodialysis patients who have various immunological abnormalities and are in risk of HBV infection. For this purpose, 97 patients, negative for HBV markers by ELISA and undergoing haemodialysis in Nephrology Department of GATA Training Hospital and MEVKİ Military Hospital (ANKARA), are included in this study. The patients were divided in two groups and planned to apply plasma derived HBV vaccine to first group including 46 patients and recombinant HBV vaccine to other group including 51 patients with a dose of 5 and 20 ug. respectively on the months 0,1,2 and 12. Some of the patients in both group could not be persued for 13 month because of dead, trasplantation and leaving haemodialysis center. A preventive level (10 > mIU/ml.) of Hepatitis B surface antibody (anti-HBs) response obtained after the first three dose vaccines was 73.33 % in 45 patients of group I and 79.16 % in 48 patients of group II. Prevention rate obtained in 13tn month was 50 % and 76.92 % in 24 patients of group I and in 26 patients of group II respectively. It was observed that the recombinant HBV vaccine was more efficious than plasma derived HBV vaccine statistically ( p < 0.05 ). The relation between the age of the patients and antibody response was also investigated and the response rate of the patients under 50 was higher, despite its being statistically of no sence. The results obtained show that in haemodialysis patients; recombinant HBV vaccines were significantly more efficious than plasma derived HBV vaccines ( p < 0.05 ) and recombinant HBV vaccines may provide sufficient immunization with a dose of 20 ug on months 0,1,2 and 12 applied intramuscularly at deltoid site. 36