Böbrek nakil alıcılarının Human papilloma virüs aşısı hakkında bilgi düzeyi ve hastaların Human papilloma virus aşılanma durumunun belirlenmesi
The level of knowledge of kidney transplant recipients regarding the Human papilloma virus vaccine and determination of Human papilloma virus vaccination status of patients
- Tez No: 842754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Böbrek nakli olan hastalar, mutlak immünsupresif ilaç tedavisi altında oldukları için kronik enfeksiyonlara ve malignitelere yatkın durumdadırlar. Human papilloma virüsü (HPV), dünya çapında en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. HPV, böbrek nakilli hastalarda servikal, vajinal, vulvar, penil, anal ve baş boyun kanserlerinin önemli bir nedenidir. Dolayısıyla HPV aşı profilaksisi, bu popülasyonda etkin, edinsel immün yanıt durumunda, %70-100 oranında HPV ile ilişkili hastalıkları önlemede önemli bir role sahiptir. Aşı ile profilaksi, böbrek nakli öncesinde veya sonrasında önerilmektedir. Ülkemizde, böbrek nakil alıcılarında HPV aşısının ihmal edilen bir konu olduğu görülmektedir. Bizler öncelikle takip ettiğimiz nakil hastalarının, HPV aşılanma düzeyini belirlemek ve mevcut güncel kılavuzlar ile karşılaştırarak nakil öncesi ve/veya nakil sonrası aşılama uygulamalarının yeterliliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel anket çalışması olup, 15 Mart ve 15 Nisan 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Böbrek Nakil polikliniğine başvuran 170 hasta, çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastalara araştırmacılar tarafından yapılandırılan anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Anket formu, hastaların sosyodemografik özellikleri, human papilloma virüs aşıları hakkında bilgi düzeyleri ve aşılanma oranlarının sorgulandığı sorulardan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Kidney transplant recipients are predisposed to chronic infections and malignancies because they receive chronic immunosuppressive therapy. Human papillomavirus (HPV) is the most common sexually transmitted infection worldwide. HPV is a significant cause of cervical, vaginal, vulvar, penile, anal, and head and neck cancers in kidney transplant recipients. HPV vaccine prophylaxis has an important role in preventing HPV-related diseases in renal transplant patients, with a 70-100% rate. Vaccine prophylaxis is recommended before or after kidney transplantation. In our country, HPV vaccination in kidney transplant recipients seems to be a neglected issue. We first determined the HPV vaccination level of the transplant recipients we follow. We compared it with the current guidelines. We aimed to evaluate the adequacy of pre-transplant and/or post-transplant vaccinations. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional survey study. Between March 15 and April 15, 2023, 170 patients who applied to Ankara City Hospital Kidney Transplant outpatient clinic were included in our study. The questionnaire form structured by the researchers was applied to the patients by face-to-face interviews. The questionnaire consisted of questions about the sociodemographic characteristics of the patients, their level of knowledge about human papillomavirus vaccines and their vaccination rates.