Hekimlerin, tıp fakültesi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin epistemolojik inançları ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of physicians', medical students' and faculty members' epistemological beliefs and lifelong learning tendency
- Tez No: 468746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinin, öğretim üyelerinin ve hekimlerin epistemolojik inançları ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayanan betimsel bir çalışmadır. Çalışmaya üç farklı katılımcı grubu eşlik etmiştir; 1) Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri (n=274), 2) Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim elemanları (n=101), 3) Balıkesir Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan hekimler (n=121). Araştırmanın verileri gerekli izinler alındıktan sonra,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve“Epistemolojik İnanç Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama ve standart sapma hesaplamaları, Kolmogorov Simirnov Testi, Mann Whitney U-Testi, Kruskal Wallis H-Testi, Spearman Correlasyon Analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları analiz edildiğinde; hekimlerin (X=57,58), tıp fakültesi öğrencilerinin (X=53,67) ve öğretim üyelerinin (X=48,45) olgunlaşmış epistemolojik inançlara sahip oldukları saptanmıştır. Hekimlerin (X=65,49), tıp fakültesi öğrencilerinin (X=64,43 ) ve öğretim üyelerinin (X=47,30) yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to investigate epistemological beliefs and lifelong learning tendency of medical students, physicians, and medical teachers. Materials and Methods: It is a descriptive research based on the model of relationship survey. There were three different groups of participants; 1)Balıkesir University Medical Faculty students (n=274), 2)Balıkesir University Medical Faculty members (n=101), 3)Balıkesir State Hospital's physicians (n=121). After all permission obtained research data were gathered by using two scales:“Lifelong Learning Tendency Scale”and“Epistemological Beliefs Inventory”. The data was interpreted as percent, mean and standard deviation. Kolmogorov Smirnov Test, Mann Whitney U-Test, Kruskal Wallis H-Test, Spearman Correlation Analysis were used. Results: When the data analysed, it was found out that physicians (X=57,58), medical students (X=53,67) and faculty members' scored (X=48,45) on Epistemological Belief Inventory. They have sophisticated epistemological belief. It was found out that physicians (X=65,49), medical students (X=64,43) and faculty members' scored (X=47,30) on Lifelong Learning Tendency Scale, it could be considered as a good level.