Diyabet hastalarında sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının sosyo-demografik ve klinik özellikler ile ilişkisi
Healthy lifestyle behaviors in patients with diabetes and its relationship with socio-demographic and clinical characteristics
  1. Tez No: 468747
  2. Yazar: BİLGE TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma, diyabet hastalarında sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının sosyo-demografik ve klinik özellikleri ile ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Haziran-Eylül 2015 tarihleri arasında Kocaeli ilinde bir kamu hastanesinde İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 267 diyabetli hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II)”kullanıldı. Veriler yüzde hesaplamaları, korelasyon analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H-Testi kullanılarak değerlendirildi. Diyabet hastalarının; yaş ortalaması 57,52±13,77 yıl, %66,3'ü kadın, BKİ ortalaması 30,199±6,73 kg/m2 ve %84,6'sı tip 2 diyabetti. Diyabet süresi ortalama 9,61±7,86 yıldı ve %53,6'sının diyabet eğitimi aldığı saptandı. Hastalar SYBDÖ-II'den ortalamada 122,835±24,154 puan aldı. 18-44 yaş arası, lise mezunu, emekli, geliri gideri ile dengeli, ek kronik hastalığı olmayan hastalar SYBDÖ-II'den daha yüksek puan aldı (p0,05). Diyabet hastalarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını orta seviyede gerçekleştirdiği, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının yaş, eğitim, diyabet tipi, diyabet komplikasyonu gibi sosyo-demografik ve klinik değişkenlerle ilişkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the relationship between socio-demographic and clinical characteristics, healthy lifestyle behaviors in patients with diabetes as descriptive and cross-sectional. 267 patients with diabetes applying to Internal Medicine polyclinic in a public hospital in Kocaeli from June to September 2015 constitued the sample of this research.“Patient Information Form”and "Healthy Lifestyle Behavior Scale-II (HLBS-II)'' were respectively used for data collection. The collected data were evaluated using percentage calculations, correlation analysis, Mann Whitney U and Kruskall Wallis H-Test. Average age were 57,52±13,77 years and 66,3% were female, BMI average was 30,199±6,73 kg/m2 and 84,6% with type 2 diabetes. Diabetes duration average was 9,61±7,86 years and 53,6% were educated about diabetes. The HLBS-II scores were 122,835±24,154 in average. Patients between the age of 18-44, high school graduates, the retired, having good income-expenditure balance, having no additional chronic diseases scored higher points in HLBS-II (p0,05). Diabetic patients performing midlevel healthy lifestyle behaviors and healthy lifestyle behaviors were related to socio-demographic and clinical variables such as age, education, type of diabetes and complications.