Pseudo F-testinin güçlü ve zayıf yönleri ve seçenek testleri
- Tez No: 46879
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR KURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İstatistik, Statistics
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Çok etkenli deneylerde çoğu zaman varyans çözümlemesi tablosundan F-testi için uygun bir hata teriminin bulunması mümkün olamamaktadır. Bu durumda dengeli düzenlemeler için Satterhwaite(1946) bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu yaklaşımla kareler ortalamalarının doğrusal birleşimlerinden elde edilen yeni kareler ortalamasının kullanıldığı F oranlan ise Pseudo F-testi ( Yaklaşık F-testi, Quasi F-testi ) olarak adlandırılmaktadır. Pseudo F testinin yapısının incelendiği bu çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı ve temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde tek-etkenli ve çok-etkenli deneyler için varsayımlar ve bu tür deneyler için F-testi ve F-testinin tam olarak yapılamadığı durumlar incelenmiştir. Ardından Satterhwaite(1946) yaklaşımı incelenmiş ve yaklaşımın dağılımı üzerinde durulmuştur. Daha sonra Pseudo F testi tanıtılmış, testin gücü incelenmiş ve bu teste seçenek olarak verilen L ve W testleri de tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Pseudo F, L ve W testleri yeterlilikleri ve güçleri açısından karşılaştınlmıştır. Çalışmanın uygulama bölümü olan dördüncü bölümde ise Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde Dr. Ahmet Altındişli tarafından yapılan bir deney üzerinde varyans çözümlemesi yapılmıştır. Çözümlemenin sonunda bu deneyin ana etkilerinin testinde F testinin tam olarak yapılamadığı görülmüştür. Bu nedenle bu etkenlerin testi için Pseudo F, L ve W testleri uygulanmış ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Sonuç olarak en uygun test olarak Pseudo F testinde Fj oranı ile verilen test istatistiği tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The analysis of varianca table does not always yield the appropriate error term for exact F tests. When the design is balanced, an approximation due to Satterthwaite(1946) is often employed. By this approximation a new MS=£ajMS{, where the a, are known constants, can be found from the linear combination of the MS. The test statistic, using the new MS is called Pseudo F-test. In the first part the aim of this work and the basic definitions are given. In the second part the F-test and the cases the F-test can not be used is explored, the Satterthwaite (1946) approximation, its distribution, the Pseudo F-test and its power is analysed. In the third part the alternatives for the Pseudo F-test, the L-test and the W-test is given and their efficiencies and powers are compared. In the forth part all the tests are practiced on an experiment designed by Dr. Ahmet Altıdişli, Agriculture Faculty, Ege University. As the result, F\ is permitted for this problem.