Potasyum permanganat maruziyetinin genotoksik etkisinin mikronükleus tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of genotoxic effects in the micronucleus technique with potassium permanganate exposure
  1. Tez No: 468799
  2. Yazar: GÖKHAN GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Potasyum permanganat (KMnO4) birçok alanda dezenfektan ve tekstil sanayinde ağartıcı madde olarak sık kullanılmaktadır. Potasyum permanganat dokularda asit benzeri etki ile koagülasyon nekrozuna neden olan kuvvetli bir oksidan ajandır. Yüksek dozda maruziyetinde dokularda irritasyon ve inflamasyona, kalp kası ve Santral Sinir Sisteminde toksisiteye neden olur. Genomik hasarlanma ile mikronükleus oluşumu arasında direkt bir korelasyon mevcuttur. Mikronükleuslar hücrenin mitoz bölünmesi sırasında ortaya çıkar ve esas çekirdeğe dâhil olmazlar. Mikronükleus testi, fiziksel etkenlerin ve kimyasal maddelerin hücrelerde meydana getirdiği genotoksisitenin araştırılmasını sağlayan oldukça kullanışlı bir biyoizlem testidir. Ayrıca hızlı ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Biz çalışmamızda potasyum permanganata mesleki maruziyetin DNA stabilizasyonu üzerine etkilerini mikronükleus analizi ile araştırmak istedik. Bu sebeple bir tekstil fabrikasındaki çalışanlar içerisinde kesitsel bir çalışma yaptık. Araştırma grubu olarak; fabrikanın kimyasal bölümünde çalışan ve yaşları 18-50 arasında değişen, çalışma hakkında önceden bilgilendirilmiş, sigara ve ilaç kullanmayan, herhangi bir kronik hastalığı ve enfeksiyonu olmayan sağlıklı 32 erkekten oluşturuldu. Kontrol grubu olarak ise aynı fabrikada çalışan, aynı özelliklere sahip olan ve kimyasalla maruziyeti olmayan 30 erkekten oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubundan heparinize venöz kan örnekleri alınarak lenfosit hücre kültürü yapıldı ve kültür hücreleri ajana bağlı genotoksisite açısından değerlendirildi. Bunun için Cytochalasin B ile karyokinezisi engellenmiş hücrelerde mikronükleus ve binüklear hücre analizleri yapıldı. Elde edilen değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışma grubunda mikronükleus ve nükleer tomurcuk sayısı ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışmada hem mikronükleus hem de binükleotid sayılarının potasyum permanganat maruziyeti olan grupta, kontrol grubuna göre yüksek bulunması tekstil fabrikasında denim ağartıcı olarak kullanılan potasyum permanganatın genotoksik potansiyeli olabileceğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Potassium permanganate (KMno4) is used as disinfectant in many areas and bleaching agent in textile industry. Potassium permanganate is a strong oxidizing agent that cause coagulation necrosis by its acid-like effect. High doses of exposure to potassium permanganate causes irritation and inflation in tissues and toxicity in hearth muscles and central nervous system. Genomic damage and micronucleus formation have positive correlation. Micronuclei is formed during mitosis and does not integrate in the main nucleus. Micronuclei test is an useful biomonitoring test which searches genotoxicity caused by physical factors and chemical materials. It is frequently used because it is cheap and easy applied. In this study we aimed to study the effect of vocational exposure to potassium permanganate on DNA stabilization by micronuclei analysis. We designed a sectional research on textile workers in a factory. We created the research group from the chemical department of the factory aged between 18-50, without any chronic diseases, non-smoker 32 male workers and we informed them in advance about the research. We also had a control group of 30 workers with same features but working in departments without chemical material exposure. Heparinized venous blood samples of all participants were obtained. Lymphocyte cell culture of these participants were prepeared to search agent related genotoxicity. For this process we performed micronuclei and binuclear cell analysis after preventing caryokinesis by cytochalasin B in sample cells. We compared both groups with statistical analysis and we found out that research group (chemical exposure) had more micronuclei and nuclear but when compared with control group. The result of our study,higher micronuclei and binucleotides numbers in research group (cemical exposure) supports that potassium permanganate used as bleaching agent in denim industry has genotoxic potential.