Meme kanserli kadınlarda mastektominin beden imajı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect on quality of life and body i̇mage of mastectomy in women suffering from breast cancer
- Tez No: 468812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Sivas il merkezinde ikamet eden, meme kanserli kadınlarda mastektominin beden imajı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmada veriler kadınların tanıtıcı özellikleri ve meme kanseri risk faktörlerini içeren hasta bilgi formu, Secard ve Jourard (1953) tarafından geliştirilen beden imajı ölçeği (Body Cathexis Scala-BCS), Cella ve ark. (1993) tarafından geliştirilmiş (Functional As-sessment of Cancer Therapy-Breast) FACT-B yaşam kalitesi ölçeği olmak üzere üç form aracılığı ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Örnekleme Sivas il merkezinde ikamet eden, araştırmaya katılmayı kabul eden, 20 yaş ve üzeri, modifiye radikal mastektomi yapılmış, evre II, III olan hastalar alındı. Mastektomi yapılmış kadınlar telefon ile arandı, ev ziyareti için randevu alındı ve ev ziyareti yapılarak anket formları ev orta-mında araştırmacılar tarafından sorularak uygulandı. Kadınlar anket formlarını yaklaşık 20-25 dk tamamladı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı testler, ortalama ve Pearson Momentler Çarpımı, Durbin Watson testi, Collinerity analizi, Linear Regresyon analizi, Dunnet T3 Post Hoc testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi kullanılarak değerlendirildi. Bu araştırmaya mastektomi yapılmış 57 meme kanserli kadın katıldı. Kadınların yaş ortalaması 49.34 idi. Kadınların FACT-B toplam puan ortalamasının X=68.47±22.44, beden imajı puan ortalamasının (X=121.61±21.96) olduğu belirlendi. Araştırmada linear regresyon analizi sonucuna göre FACT-B'nin sosyal yaşam ve aile durumu boyutu dışında diğer alt boyutları ile FACT-B toplam ve beden imajı toplam puanı arasında ileri düzeyde pozitif korelasyon olduğu bulundu (β=0.822, p=0.000). Sonuç olarak mastektominin kadın-ların beden imajını ve yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilediği ve beden imajı ile yaşam kalitesi arasında ileri derecede pozitif ilişki olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was intended to determine effect on quality of life and body image of mastec-tomy in women suffering from breast kanser in Sivas as definer. Research data was collected with face-to-face interview method through three sur-vey: questionnaire form determined informative properties of women and included risk factors of breast cancer, body image scale developed by Secard and Jourard (1953), FACT-B scale (Functional Assessment of Cancer Therapy-Breast) to determine quality of life developed by Cella et al. (1993). The sampling were taken patients who reside in the Sivas, who agree to participate in the study, who are 20 years and older, who underwent mo-dified radical mastectomy and who had stage II and stage III. It was contacted with the women undergone mastectomy by phone, it was gotten an appointment from the women who agree to participate in the study for home visit. The questionnare forms were applied home environment of the women and were filled with asking questions by the researchers. The questions in the survey were completed in about 20-25 minutes. Data obtained from the study were used as descriptive tests in the SPSS 22.0 pac-kage program, Pearson Moments Multiplication, Durbin Watson test, Collinerity analysis, Linear regression analysis, Dunnet T3 Post Hoc test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test in the comparison of mean and some scale mean scores in the calculation of scale scores. This study was participated with breast cancer 57 women. The average age of wo-men was 49.34. In the study, The mean FACT-B total score of the women was determined as X = 68.47 ± 22.44, and the body image score average X = 121.61 ± 21.96. According to the results of the linear regression analysis, except for the social life and personal situation dimension of FACT-B, among the other sub-dimensions, the FACT-B total score and the body image total score were calculated respectively positive correlations (r=0.822, p=0.000). As a result, it was determined that mastectomy negatively affects the body image and quality of life of women and there is a strong positive correlation between body image and quality of life.