Ailevi Akdeniz ateşi hastalarında kaspaz 3,kaspaz 8,kaspaz 9,granzim-B ve APAF-1 düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 468813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİRPENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), tekrarlayan, yüksek ateş, peritonit, plevrit ve akut sinovit oluşumuna neden olan otozomal resesif geçişli genetik bir hastalıktır. Bu hastalık, 16.kromozom üzerindeki MEFV geninde meydana gelen mutasyonlar sonucu, hatalı protein sentezi oluşmasıyla, ortaya çıkmaktadır. AAA hastalığının patogenezinde apoptozun rolü olduğu düşünülmektedir. Apoptoz; organizmada özgün ve sıkı bir şekilde düzenlenen programlı hücre ölümüdür. Bu çalışmada, AAA hastaları ve sağlıklı kontrol grubundan elde edilen serum örneklerinde, apoptoz patogenizinde rolü oynayabilen; Kaspaz 3, Kaspaz 8, Kaspaz 9, Granzim B ve Apaf 1 düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışma grubuna 30 AAA (ortalama yaş: 37,83 ±19,41,12 erkek ve 18 kadın) hastası ve 30 sağlıklı kontrol(ortalama yaş: 31,13 ±10,57, 15 erkek ve 15 kadın) dahil edildi. Kontrol grubundaki bireylerle karşılaştırıldığında, AAA hastalarının serum Kaspaz 3 (P=0.111), Granzim B (P=0.304), Apaf 1 (P=0.097) ve Kaspaz 8 (P=0.245) düzeyleri istatistiksel olarak farklı değildi(p >0,05).
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is a hereditary, autosomal, recessive transitive disease, causing recurring fever, peritonitis, pleuritis and acute synovitis development. The disease develops by faulty protein synthesis as a result of the mutations of MEFV gene which is located on chromosome 16. Apoptosis is considered to play a role in the pathogenesis of FMF disease. Apoptosis is a process of programmed cell death that is specifically and tightly regulated in the organism. In this study, the levels of Caspase 3, Caspase 8, Caspase 9, Granzyme B and Apaf 1, which may be involved in the pathogenesis of apoptosis, were analyzed in the serum samples obtained from FMF patients and the healthy control group. 30 FMF patients (mean age: 37.83±19.41 years, 12 male and 18 female) and 30 healthy control individuals (mean age: 31.13±10.57 years, 15 male and 15 female) were included in the study group. When compared with individuals in the control group, serum Caspase 3 (P=0,111), Granzyme B (P=0,304), Apaf 1 (P=0,097) and Caspase 8 (P=0,245) levels of FMF patients were not statistically different.