Monolitik zirkonya restorasyonlarda sinterleme süresindeki değişimin marjinal ve internal aralığa etkisi
Effect of sintering time on the marginal and internal fit of monolithic zirconia restorations
- Tez No: 468825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BARIŞ GÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Monolitik zirkonya restorasyonlar, özellikle çiğneme kuvvetlerinin fazla olduğu posterior bölgede, yüksek kırılma dayanımları, karşıt dişte doğal-diş benzeri aşındırma davranışları ve estetik özellikleri ile metal-destekli restorasyonlara iyi bir alternatiftir. Restorasyonun üretimindeki, en önemli aşamalardan biri olan sinterleme sürecinde ısı ve süre ile ilgili yapılacak değişiklikler, materyalin fiziksel özelliklerini etkileyebilir. Bu in vitro çalışmanın amacı; sinterleme süresindeki değişimin monolitik zirkonya kronların marjinal ve internal uyumlarına etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, 4mm yükseklikte simante implant dayanak analogları üzerinde LAVA® Plus, CEREC®, KATANA® Y-TZP yarı sinterize bloklardan, üst birinci molar diş formunda toplam 60 adet monolitik kron üretilmiştir. Örnekler markalara göre 3 gruba, sinterleme zamanına (2.25 ve 7 saat) göre de 2 alt gruba ayrılmıştır (n=10). Marjinal ve internal aralık değerleri silikon replika yöntemi kullanılarak ışık mikroskobu ile ×45 büyütmede fotoğraflanmıştır. Ölçümler Image J bilgisayar programı kullanılarak dijital ortamda yapılmıştır. Marka ve sinterleme süresinin marjinal ve internal aralığa etkisi aynı anda incelendiği için“iki yönlü ANOVA”istatistiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak uzun sinterleme süreleri dikkate alındığında, çalışmada kullanılan sistemler arasında toplam siman film kalınlığı değerleri açısından, istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0.0001). CEREC® ve LAVA® bloklardan üretilen kronlarda marjinal aralık değerleri sinterleme süresinden istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde etkilenmemiştir (p>0.0001).
Özet (Çeviri)
Monolithic zirconia restorations are a good alternative to metal-supported restorations, particularly in the posterior region, where the chewing force is concentrated, given their high fracture toughness, counter-dental natural tooth-like abrasion behavior, and esthetic properties. Changes in temperature and the duration of the sintering process, which is one of the most important steps in the production of these restorations, can affect the physical properties of the material. The purpose of this in vitro study was to investigate the effect of changes in sintering time on marginal and internal fit of monolithic zirconia crowns. For this purpose, a total of 60 monolithic crowns were produced from LAVA® Plus, CEREC®, or KATANA® Y-TZP semi-sintered blocks, on the implant cement-retained abutment analogues at 4-mm height, in the form of the first molar tooth. The samples were divided into 3 groups according to the brand and 2 subgroups according to sintering time (2.25 or 7 h) (n = 10 per subgroup). The marginal and internal gaps were photographed using a light microscope (× 45 magnification) by a silicon replica method, and the measurements were made digitally, using Image J. The effect of the brand and sintering time on the marginal and internal gap values were examined concurrently using 2-way analysis of variance. According to long sintering time, no statistically significant difference was observed between the systems used in the study in terms of total cemented film thickness values (p>0.0001). Crowns fabricated from CEREC® and LAVA® blocks, marginal gap values were not affected as statistically significant due to the change of sintering time (p>0.0001).