Anne ve kordon kanında organoklorin pestisit düzeylerinin belirlenerek annenin biyokimyasal parametreleri ve yenidoğan üzerindeki etkilerinin araştırılması
Determination of organochlorine pesticide levels in mother blood and umbilical vein and its effects on biochemical parameters of mothers and newborns
- Tez No: 468833
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA GÜNNUR DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yasaklı organoklorin pestisitlerin uzun çevresel ve biyolojik yarı ömürleri nedeniyle, dünyanın her köşesinde hala mevcut oldukları ve insanların maruziyetinin devam ettiği bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, toplanan anne (n=76) ve kordon (n=76) kanlarında organoklorin pestisitlerden hekzaklorobenzen (HKB), p,pdiklorodifenildikloroetilen (p,p'-DDE), p,p-diklorodifeniltrikloroetan (p,p'-DDT) ve o,p'-DDT tayini gaz kromatografisi–kütle spektrometresi ile yapıldı. Ortalama olarak HKB anne kanında 31,53 ng/mL, kordon kanında 26,5 ng/mL; p,p'-DDE anne kanında 17,02 ng/mL, kordon kanında 14,53 ng/mL; p,p'-DDT anne kanında 60,56 ng/mL, kordon kanında 55,03 ng/mL; o,p'-DDT anne kanında 13,33 ng/mL, kordon kanında 13,4 ng/mL düzeyinde bulundu. Annelerin maruziyet düzeyleri ile annelerin demografik özellikleri, bebeğin doğum bilgileri, annelerin biyokimya test sonuçları, tiroid fonksiyon testleri, kan sayımı değerleri ve idrar tetkiki sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Tez çalışmasına alınan annelerin, HKB, p,p'-DDE, p,p'-DDT, ve o,p'-DDT'ye maruz kaldığı ve kordon kanıyla bu kimyasalların bebeğe aktarıldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Due to their environmental and biological long half-lives, it is known that banned organochlorine pesticides are still present in every corner of the world and human exposure persists. In this study, determination of hexachlorobenzene (HKB), p,pdichlorodiphenyldichloroethylene (p,p'-DDE), p,p-dichlorodiphenyltrichloroethane (p,p'-DDT) and o,p'-DDT, organochlorine pesticides in maternal (n=76) and cord (n=76) blood was determined with gas chromatograph-mass spectrometry. For HKB, mean was 31.53 ng/mL in maternal blood, 26.5 ng/mL in cord blood; for p,p'-DDE, 17.02 ng/mL in maternal blood and 14.53 ng/mL in cord blood; for p,p'-DDT, 60.56 ng/mL in maternal blood, 55.03 ng/mL in cord blood and for o,p'-DDT, 13.33 ng/mL in maternal blood, 13.4 ng/mL in cord blood. Mothers' demographic characteristics, babys' birth information, maternal biochemical test results, thyroid function tests, blood count values and urine test results were statistically compared with exposure levels of mothers. It was found that the mothers exposed to HKB, p,p'-DDE, p,p'- DDT and o,p'-DDT, in addition these chemicals were transferred to the newborn baby with cord blood.