Normoksik ve pulmoner hipertansif sıçanlarda intermedin/ adrenomedullin2'nin (IMD/AM2) pulmoner vasküler yatağa etkisinin incelenmesi
Investigation the role of intermedin/adrenomedullin2 (IND/AM2) on pulmonary vascular bed in normoxic and pulmonary hypertensive rats
- Tez No: 468834
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜMÜŞEL, YRD. DOÇ. DR. BANU CAHİDE TEL, DOÇ. DR. BURAK KANDİLCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda IMD/AM2'nin sıçan ana pulmoner arterinde (PA) meydana getirdiği gevşemenin etki mekanizması araştırıldı ve kronik hipoksi maruziyeti ile sekonder pulmoner hipertansiyon (PH) geliştirilen sıçanların akciğer damar yataklarında IMD/AM2'nin vazodilatör etkisi değerlendirildi. Sıçan ana PA'sında yaptığımız çalışmalarda CGRP8-37 (10-6M), L-NAME (10-4M), ODQ (10-5M), SQ22536 (10-4M), H89 (10-6M), TEA (10-2M), iberiotoksin (3x10-7M) ve verapamil (10-5M) IMD/AM2 gevşeme yanıtlarını inhibe etti. Endoteli tahrip edilmiş PA'da, 60 mM K+ ile ön kasılma oluşturulan PA'da ve Ca+2'siz ortamda IMD/AM2 gevşeme yanıtları inhibe oldu. AM22-52 (10-6M), 4-aminopiridin (3x10-3M), glibenklamid (10-5M), apamin (3x10-7M) ve TRAM-34 (10-5M), La+3 (10-4M) ise IMD/AM2 yanıtında değişiklik meydana getirmedi. Hücre içi [Ca+2] düzeyinin çalışıldığı deneylerde IMD/AM2 uygulamasıyla endotel tabakasında hücre içi [Ca+2]'da artış meydana geldi ve bu artışlar iberiotoksin (3x10-7M) ve verapamil (10-5M) varlığında inhibe olurken, La+3 (10-4M) varlığında değişmedi. PH oluşturulan sıçanların ana PA'larında ve rezistans arterlerinde IMD/AM2 sırasıyla gevşeme ve vazodilatasyon meydana getirdi. Yanıtlar L-NAME (10-4M) ile inhibe oldu. Bu bilgiler, IMD/AM2'nin sıçan ana PA'sında CGRP reseptörleri üzerinden, sAMP ve PKA yolağını kullanarak, endotel bağımlı ve NO aracılı olarak etki gösterdiğini, NO'nun kalsiyumla indüklenen büyük kondüktanslı K+ kanalları ile L-tipi Ca+2 kanallarının aktivasyonu sonrasında hücre içinde meydana gelen Ca+2 artışıyla salıverildiğini ve IMD/AM2'nin PH'de akciğer damar yatağında güçlü bir vazodilatör etki oluşturması IMD/AM2'nin PH'de tedavi hedefi olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the mechanism of the relaxation responses of IMD/AM2 in the rat main pulmonary artery. Another aim of the study is to evaluate the vasodilator effect of IMD/AM2 on pulmonary vascular bed in rats with secondary pulmonary hypertension (PH). CGRP8-37 (10-6M), L-NAME (10-4M), ODQ (10-5M), SQ22536 (10-4M), H89 (10-6M), TEA (10-2M), iberiotoxin (3x10-7M) and verapamil (10-5M) inhibited IMD/AM2 relaxation responses in rat main PA. The IMD/AM2 responses were also inhibited in the endothelium damaged PA, in the absence of Ca+2 and in the PA's precontracted with 60 mM K+. There were no changes in the responses with the incubation of PA's AM22-52, 4-aminopiridin (3x10-3M), glibenklamid (10-5M), apamin (3x10-7M) and TRAM-34 (10-5M), La+3 (10-4M). In experiments for changes in intracellular [Ca + 2] levels were investigated, [Ca+ 2] levels were increased with IMD/AM2 administration. These increases were inhibited with iberiotoxin (3x10-7M) and verapamil (10-5M) but there were no changes with La+3 (10-4M) incubation. IMD/AM2 induced relaxation in the main PAs and caused vasodilatation in resistance pulmonary arteries in pulmonary hypertensive rats. These responses were inhibited by L-NAME (10-4M). According to these results, it is thought that IMD/AM2 effects via CGRP receptors and sAMP-PKA pathways; the relaxation is endothelium-dependent and NO mediated. NO is released after increase of intracellular [Ca+2] with the activation of large-conductance calcium-activated K+ channels and L-type Ca+2 channels. IMD/AM2 produced important vasodilatation in the pulmonary vascular bed in PH suggests that IMD/AM2 may be evaluated as a therapeutic target in PH.