Phytochemical and pharmacological studies on some papaver species in Turkey
Türkiye'deki bazı papaver türleri üzerinde fitokimyasal ve farmakolojik çalışmalar
  1. Tez No: 468841
  2. Yazar: OMER BAYAZEID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA NURAY YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Papaver türleri Anadolu'da yüzyıllar boyunca depresyon gibi bazı zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Beş Papaver türünün ekstrelerini antidepresan benzeri aktiviteleri in vivo ve BDNF ekspresyonu üzerindeki etkileri SH-SY5Y hücreleri üzerinde in vitro olarak incelenmiştir. In vivo ve in vitro biyolojik aktivite testlerine göre P. lacerum, en aktif bitki olarak bulunmuş ve fitokimyasal analizler için seçilmiştir. Aktif ekstreden bilinen bir glikozit [Tyrosol-1-O-β-ksilopiranozil-(1→6)-O-βglukopiranozit (TXG)] ile birlikte yeni bir glikozit [5-O-(6-O-α-ramnopiranozil-βglukopiranozil mevalonik asit (RGM)] izole edilmiştir. Her iki bileşik de BDNF üzerinde orta etkili bulunduğundan ekstredeki BDNF ekspresyonu ile ilişkili metabolitleri tespit etmek için P. lacerum'da bulunan ana alkaloidler (roemerin, (+)– pronusiferin) denenmiştir. Hem roemerin hem de (+)-pronusiferin (20 and 10 µM) SH-SY5Y hücrelerinde belirgin derecede (p< 0.0001 - 0.001) aktif bulunmuştur. LCMS/MS analizleri, roemerin ve (+)-pronusiferinin P. lacerum ekstresinde bulunduğunu doğrulamıştır. TXG ve RGM bileşiklerinin olası biyolojik etkilerini tespit etmek için uygulanan in silico testler her iki bileşiğin de antikanser etkili olabileceğini göstermiştir. Her iki bileşik de sitotoksik etkilerini değerlendirmek için MTT yöntemiyle HeLa hücre dizisine karşı uygulanmıştır. TXG ve RGM'nin her ikisi de HeLa hücrelerine karşı 54–66.4 µM IC50 ile sitotoksik etki göstermiştir. TXG ve RGM, normal L929 hücre dizisine herhangi bir sitotoksisite göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Papaver species have been used for treating varieties of diseases including depression for centuries in Anatolia. We screened five Papaver species plant extracts for their antidepressant-like activity in vivo and their influence on BDNF expression in SHSY5Y cells in vitro. According to the biological activity tests, the most active species in vivo and in vitro P. lacerum was chosen for the phytochemical analysis. One new 5-O-(6-O-α-rhamnopyranosyl-β-glucopyranosyl mevalonic acid (RGM) and one known Tyrosol-1-O-β-xylopyranosyl-(1→6)-O-β-glucopyranoside (TXG) glycosides were isolated from the active extract, which exhibited moderate effects on BDNF. To determine the metabolites related to BDNF expression, commercially available main alkaloids in P. lacerum, (roemerine and (+)-pronuciferine) were purchased and tested. Both roemerine, (+)-pronuciferine (20 and 10 µM) were significantly (p< 0.0001 - 0.001) active. LC-MS/MS analysis confirmed that roemerine and (+)-pronuciferine exist in the active P. lacerum extract. To identify possible effects of the isolated compounds TXG and RGM, in silico methods were used. In silico results showed that both compounds might exhibit anticancer activity. To confirm the in silico result, both compounds have been tested in vitro against HeLa cell line to evaluate their cytotoxicity activities using MTT assay. As a result both TXG and RGM were cytotoxic to HeLa cells with IC 50 from 54 – 66.4 µM. roemerine, (+)-pronuciferine, TXG and RGM did not show any cytotoxicity to the normal cell line (L929 cells).