Farelerde diyet yağ asitleri ve fruktozun bazı inflamatuar medyatörler ve yağ asit biyosentezi üzerine etkileri
The effects of dietary oil assembly and frukotose on particles on some inflammatory mediators and oil acid biocenessy
  1. Tez No: 468842
  2. Yazar: FUNDA TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN NERGİZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde, işlenmiş besinlerle yüksek miktarda fruktoz ve doymuş yağ asitleri alımı, kronik hastalıkların ortaya çıkmasında önemli bir sağlık tehdidi olarak düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, farelerde yüksek doymuş yağ asitli veya fruktozlu diyetin lipogenez, insülin direnci ile inflamasyon üzerine olası etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya yetişkin C57Bl/6 erkek fareler (n=40, 8 haftalık) dahil edilmiştir. Fareler 15 hafta boyunca ad libitum olarak, standart diyet veya farklı yağ (rafine zeytinyağı, hindistan cevizi yağı) ve karbonhidrat türü (fruktoz) içeren 3 farklı diyet kombinasyonu ile beslenmiştir. Diyet dönemi sona erdiğinde fareler sakrifiye edilerek deney sonlandırılmış ve dokular izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, consumption of high quantities of fructose and saturated fatty acids via processed food is recognized as a central factor in the development of chronic disease. The aim of this study was to investigate the effects of dietary high saturated fatty acid or fructose on lipogenesis, insulin resistance and inflammation. The study was performed on the C57Bl/6 type male mice (n=40, 8 weeks old) with ad libitum access to chow diet and three different type of diets enriched with two different fatty acids (refined olive oil, coconut oil) and carbohydrate (fructose) types for 15-weeks. At the end of the dietary period, the animals were sacrificed; then organ and tissues isolated immediately.