İki farklı geometriye sahip dental implantların tip 2 kemikte oluşturduğu stres değerlerinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of Stress Levels of Dental Implants with two different geometries in TYPE2 Bone: Finite Element Analysis
  1. Tez No: 468880
  2. Yazar: KADRİYE AYÇA DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda dental implantolojinin diş hekimliği literatüründe öne çıktığı ve uluslararası diş hekimliği kongrelerinde en çok tartışılan konuların başında geldiği bir gerçektir. Diş eksikliklerini ortadan kaldırarak estetik, fonksiyon ve fonasyonun hastaya yeniden kazandırılması konusunda konvansiyonel protetik yaklaşımlara alternatif olarak implant sistemleri günümüzde büyük bir önem kazanmıştır. Dental implantların gelişimi sırasında subperiosteal implantların yanı sıra blade, transosseos, transmandibular, bikortikal, kök veya silindirik gibi alt gruplara sahip endosteal implantlar tanımlanmıştır. Son dönemlerdeki gelişmelerle kök veya silindirik şekle sahip endosteal implantların diğer sistemlere oranla başarısı ve üstünlüğü gösterilmiş ve böylece yaygınlığı artmıştır. Bu çalışmanın amacı; konik ve silindirik geometriye sahip, 3.75mm çapında ve 10 mm uzunluğundaki dental implantların, Lekholm and Zarb'ın yaptığı kemik sınıflamasında yer alan Tip 2 kemiğe yerleştirilmesi sırasında kemiğin kortikal ve trabeküler katmanlarında oluşan stresslerin aşamalı olarak her 2mm de bir ölçülmesi ve karşılaştırılmasıdır. Böylece dental implant uygulaması sırasında ve sonrasında oluşması muhtemel sorunlar öngörülerek, yaşanacak olası komplikasyonlara karşı önlem alınabilecektir. Bu şekilde hastaların yaşam kaliteleri de artmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, dental implantology has come to the forefront in the literature of dentistry, and it is a reality that is at the forefront of the most debated issues in international dental congresses. Implant systems have gained a great importance today as an alternative to conventional prosthetic approaches for restoring aesthetic, function, and phonation to the patient by removing tooth deficiencies. During the development of dental implants, as well as subperiosteal implants, endosteal implants with subgroups such as blade, transosseos, transmanceribular, bicortical, root or cylindrical are described. Recent developments have shown that endosteal implants with conical or cylindrical shape are superior to other systems in their success and superiority, and thus have increased in popularity. The purpose of this study is; The stresses occurring in the cortical and trabecular layers of the bone during the placement of the dental implants of 3.75 mm in diameter and 10 mm in length with the conical and cylindrical geometries in the Type 2 bones of the bone classification of Lekholm and Zarb are gradually measured and compared every 2 mm. Thus, possible problems that may occur during and after dental implant application will be foreseen and possible precautions will be taken against possible complications. In this way the quality of life of the patients will also be increased.