Kronik periodontitisli hastaların panoramik görüntülerinde mandibular kortikal indeksin değerlendirilmesi
Evaluation of the mandibular cortical index on digital panoramic images of the patients chronic periodontitis
- Tez No: 468884
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET MURAT ÖZBEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Periodonsiyum, dişlerin destek dokuları olan dişeti, periodontal ligament, sement ve alveol kemiğinden oluşur. Kronik periodontitis, dişetinde başlayan iltihabın dişi destekleyen dokulara yayılımıyla birlikte, bağ dokusu ataşmanı kaybı ve epitelyal ataşmanın kök yüzeyi boyunca proliferasyonunu takiben periodontal cep oluşumu ve alveoler kemik yıkımı ile karakterize enfeksiyöz bir hastalıktır. Görülme sıklığı ve şiddeti, yaş ile paralel olarak artar. Kronik periodontitiste bakteriyel plak primer etyolojik ajan olsa da, konak savunma sistemi de patogenezde önemli bir yere sahiptir. Kronik periodontitisin alveolar kemik yıkımına sebep olmasının yanı sıra, kortikal kemikte de zarara neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada 601 kronik periodontitisli hastanın panoramik radyograflarında, mental foramenin distalindeki mandibular korteksin görsel olarak morfolojik değerlendirilmesinin yapılması prensibine dayanan mandibular kortikal indeksin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastaların panoramik filmleri 1.3 sabit magnifikasyon oranına sahip dijital panoramik röntgen cihazında çekilmiştir. Klinik ve radyolojik muayenesi yapılan bireyler, kronik periodontitisli grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmışlardır. Daha sonra panoramik görüntülerde, mandibular kortikal indeks değerlendirilmesi yapılarak iki grup arasında elde edilen veriler, birbirleri ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The periodontium consists of gingiva, periodontal ligament, cement and alveoler bone as supportive tissues of teeth. Chronic periodontitis is an infectious disease, which begins at gingiva with the spread of inflammation to supportive tissues of teeth, characterized by deteriotation of connective tissue, collapse of alveolar bone and weakening of epithelial attachment following the proliferation through the root surface. Although bacterial plaque is a primary etiologic cause, the host defense system plays a major role in pathogenesis. In previous studies, it is shown that chronic periodontitis causes damage in cortical bone in addition to collapse in alveolar bone. In this research, the evaluation of mandibular cortical index at the mandibular cortex distal to the mental foramen, from the panoramic radiographs of 601 chronic periodontitis patients is revealed. The panoramic images of patients have been taken at he same panoramic device which has 1.3 constant magnification rate. The individuals who were evaluated with clinical features and panoramic radiography have been divided into two groups, as disease and control group. Subsequently, mandibular cortical index values, obtained from the panoramic radiographs of these two groups have been compared with statistical methods.