Altı farklı virginia tütün genotipinin manyas koşullarında verim ve kaliteleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 46890
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
. -100- ÖZET Manyas koşullarında yetiştirilen Flue-cured(Virginia) tütün çeşitlerinin özelliklerini saptamak, yöreye uygun - luklarını araştırmak ve kabul edilebilecek bir kalitede tütünü yetiştirme çabalarına katkıda bulunmak amaçlanmış tır. Deneme, altı Flue-cured(Virginia) tütün çeşidi (Spe ight G-28, Speight G-80, K-326, K-110, Delgold ve Coker 176) ile 1991 ve 1992 yıllarında Manyas İlçesi Boğazpı - nar ve Kızık köylerinde Bölünmüş Parseller deneme dese ninde üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. îki farklı dikim sıklığı (112X51 cm ve 117x46 cm) ana parselleri, çeşit - ler alt parselleri oluşturmuştur. Yetiştirme sırasında yörede uygulanan kültürel işlemler yapılmış, tepe kırı - mmda çeşitlerin arasındaki farklılıkların kaybolmaması- na dikkat edilmiştir. Deneme yerinin toprakları, hafif alkali, kısmen nötr, kum oranı yüksek, organik maddece fakirdir. îklim koşulları kurak, az nemli,mezotermal,su fazlası kış mevsiminde olan tali iklim tipidir. Bu çalışmada ele alınan tütün çeşitlerinin verim, mor folojik yapı ve kalite özellikleri ayrı ayrı incelenmiştir. Çeşitler arası farklılıklar başlıca karakterler için önem li bulunmuştur. Denemede, yılxyerxsıklıkxçeşit interaksiyonu sadece tepe kırımı sonunda kalan yaprak sayısı, yaş yaprak verimi ve fiziksel ekspertiz özellikleri için; yerxyil in teraksiyonu ise yaprak boyu ve sümbüleye kadar bitki' boyu. -101- dışmda diğer tüm özellikler için önemli "bulunmuştur. Deneme sonuçlarına göre populasyonun daha yoğun olduğu 117x46 cm dikim Biklığmda, 112x51 cm dikim sıklığına BÖre çiçeklenmeye kadar geçen süre daha uzun, bitki boyu daha kı sa, yaprak eni ve boyu değerleri küçülmüş, yaprak alanı a - zalmıştır. İndirgen şeker miktarıartmış, total alkaloid(ni- kotin), total azot ve kül miktarı azalmıştır. Flue-cured tütünlere uygulanan grad sistemi üzerinden yapılan değerlendirmelerde, ülkBclî^'S®MMMx ^cad-^rün ye- r ^ ' ' tiştirilemediği göz önüne alınarak göreceli olarak daha ka liteli olan ikinci ve üçüncü grad kalitedeki tütünlerin top lamları değerlendirilmişlerdir. Değerlendirme sonunda eko - nomik analiz yapılmamış ise de K-326 çeşidi verim ve fizik sel ekspertizde en önde yer almıştır. Sıklık faktörü önemsiz bulunmuş olmakla beraber 112x51 cm dikim sıklığında fiziksel ekspertizde kaliteli yaprak o- ranı daha fazla bulunurken, Kızık deneme yerinde de Boğaz - pınar deneme yerine göre kaliteli yaprak oranı daha yüksek olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-102- SUMMARY Our aim was to determine the characteristics of the varie ties, to search for their adaptation suitability to the loca - lity to contribute to the efforts of growing acoeptable quality of Flue-cured(Virginia) tobacco grown in Manyas environmert. The trials were arranged in Split Plots desing replicated three times in 1991 and 1992 with 6 Virginia tobacco varieties (Speight G-28, Speight G-80, K-326, K-110, Delgold, Coker 1?6) in Boğazpmar and Kızık villages of Manyas. The main plots have two different (112x51 cm and 117x46 cm) Bpacings while the va rieties constituted the subplots. In the trial the implemented cultural practices ih the location was continued and special efforts were made not to lose the differences between the varieties in topping. Soils of the trial place is light alkaline, partially ne utral, rich in sand ratio, poor in organic matter. Climate conditions is arid, low in humidity, mezothermal and the water excess being in winter. In this trial the yield, the morphological structure and the quality properties are studied uniquely for each tobacco variety. The differences between the varieties were considered. significant for the majority characteristics. In the trial the year x locality x spacing x variety in - teraction is only found significant for the number of remain ing leaves after the topping, fresh leaf yield and physical ex pertise characteristics. The interaction between year and locality is found impor tant and significant for all characteristics except the leaf-ıo>- length and the height of the plant to the blooming. It was found that days flowering was long and the height of the plant was short and the fresh and dry leaf yields (kg/ da) increased in 117x46 cm spacing, where the population was denser compared to 112x51 cm spacing. The measurements of the lenght and the width of the leaves and the leaf area decreased. The reducing sugar amount increased while the total alka loid and nitrogen amounts and ash decreased. In the evalutions of the grad system implemented to flue- cured tobaccos, relatively more qualified second and third grad quality tobacco totals were evaluated, due to the reason that first grad tobaccos can not be grown in the country. Although economical analysis was not carried out at the end of the evaluation, the variety K-326 was respectively ranked the first for yield and physical expertise. Although the factor of spacing was not significant in the physical expertise the qualified amount of leaf was higher in 112x51 cm spacing and when compared to Boğazpmar location the qualified amount of leaf was higher in Kızık location.