İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinium L)'nün ilk biçimi üzerine ekim ve hasat zamanlarının etkisi
- Tez No: 46889
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ESEN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü'nün Deneme Tarlalan'n da 1994 - 1995 yetiştirme yılında yürütülen bu deneme de; farklı ekim ve hasat zamanlarının İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.Vnün verim ve bazı diğer özelliklere etkisi incelenmiştir. Araştırma 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Deneme Tarlası sonbaharda ekime hazırlanmış, 1,2 m x 2,5 m = 3 m2'lik parsellerde ekimler 30 Ekim - 15 Kasım - 1 Aralık 1994'te, hasatlar ise 20 Mart - 5 Nisan - 20 Nisan 1 995 'te yapılmıştır. Ele alman faktörlerin verim ve diğer özelliklere etkisinin sonuçlan aşağıda kısaca özetlenmiştir; l.En yüksek yeşil ot verimi, 1. Ekim (30 Ekim) ve 3. Hasat (20 nisan) zamanında elde edilmiştir. 2. İskenderiye üçgülü' n de hasat zamanı geciktikçe bitki boyu uzamaktadır. 3. Yeşil otun kuru madde oranı, hasat zamanı geciktikçe ve ekimler erken yapıldıkça yükselmektedir. 4.Kuru madde verimi tamamen yeşil ot verimlerine benzer olmaktadır. 5. Ham kül oranı, hasat zamanı geciktikçe önce azalıp sonra artmıştır. ö.Ham kül verimi, hasat zamanı geciktikçe artmakta, ekim zamanı geciktikçe azalmaktadır. 7.Ham protein oranı, hasat zamanı geciktikçe ve ekimler erken yapıldıkça azalmaktadır. 8. Ham protein verimi, hasat zamanı geciktikçe yükselmekte, ekim zamanı geciktikçe 1. Ekim zamanına göre azalmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, İskenderiye Üçgülü'nün Bölgemiz koşullarında pamuk - pamuk ekim sisteminde ara bitkisi olarak iyi bir bitki olduğunu ve mümkün olduğu kadar erken ekimlerde ve pamuk ekimine olanak sağlayacak şekilde yapılan ilk biçim hasatlarında oldukça tatminkar verim verdiğini söyleyebiliriz. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this trial conducted in Bornova Ege Region during the period of 1994 -1995, the effects of different sowing dates (30 Oct. - 15 Nov. - 1. Dec.) anda different harvesting dates (20 Mar. - 5 Apr. - 20 Apr.) on the first cutting of berseem (Trifolium alexandrinum L.) were studied. The trial was set in the randomized complete block design with three replications. The plot size was 1,2 m x 2,5 m = 3 m2 The results can be summarized as fallows: -The highest green matter yields were obtained from the early seeding made on 30 th Oct. -The highest plant height was obtained from the early seeding made on 30 th Oct. -It was seen that delaying the cutting date increased the dry matter rates. -The dry matter yields were similar with the green matter yields. -It was seen that delaying the cutting date increased the crude ash content of herbage. -The highest crude protein content was obtained from the late cutting date on 20 th Apr. and early seeding made on 30 th Oct. -Second sowing date gave the lowest yield. -In Ege Region T.alexandrinum is a inter - crop plant in cotton - cotton system. 25