Serum hepsidin düzeyleri üzerine hemodiyalizin etkisi
Effect of hemodialysis on serum hepcidin levels
  1. Tez No: 468959
  2. Yazar: HAMDİ OĞUZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KIN TEKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hepsidin, demir metabolizmasını düzenleyen temel moleküldür ve demir absorpsiyonunun ve transportunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Böbrek yetmezliğinde yükselen hepsidin düzeyleri renal anemi gelişmesine katkı yapmaktadır. Biz de çalışmamızda, hepsidinin hemodiyaliz hastalarındaki anemi ve inflamatuar süreçle ilişkisini değerlendirmeyi ve diyalizin hepsidin düzeylerini nasıl etkilediğini incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada, hemodiyaliz ile hepsidin klirensi, 40 hastada tek bir diyaliz seansından sonra diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası hepsidin konsantrasyonları yarışmalı ELISA metoduyla ölçülerek araştırıldı. Ferritin, demir, total demir bağlama kapasitesi (TDBK) ve C-reaktif protein başta olmak üzere biyokimyasal belirteçler ve hemogram parametreleri ölçülerek diyaliz öncesi hepsidin düzeyi ile ilişkileri incelendi. Bununla beraber, hepsidin düzeyleri ile hastaların 6 aylık ferritin, demir, TDBK, hemoglobin ve ortalama eritrosit hacmi (MCV) değerlerindeki değişim retrospektif olarak değerlendirildi. Diyaliz işlemi ile dolaşımdaki hepsidin konsantrasyonunun anlamlı bir şekilde azaldığı saptandı (p=0.009). Diyaliz öncesi hepsidin konsantrasyonu ortanca değeri (IQR): 330.05 (82.65-458.87) ve diyaliz sonrası hepsidin konsantrasyonu ortanca değeri (IQR): 250.19 (93.46-383.46) olduğu görüldü. Diyaliz sonrasındaki hepsidin değerlerinde diyaliz öncesi hepsidin değerlerine göre ortalama %9.88'lik bir azalma görüldü.
Özet (Çeviri)
Hepcidin is the essential molecule that regulate iron metabolism and hepcidin plays an important role in the iron absorption and transport. Elevated levels of hepcidin in renal failure contribute to the development of renal anemia. In our study, we aimed to evaluate the association of the anemia and inflammatory process in hemodialysis patients and how dialysis affect hepcidin levels. In this study, hepcidin clearance with hemodialysis was investigated in 40 patients by measuring concentrations of hepcidin by competitive ELISA method before and after hemodialysis in a single dialysis session. Hemogram parameters and biochemical markers including ferritin, iron, total iron binding capacity (TIBC) and C-reactive protein were measured and evaluated their relations with pre-dialysis hepcidin levels. In addition, the relationship between hepcidin levels and ferritin, iron, TIBC, hemoglobin and mean erythrocyte volume (MCV) change values in 6 months of patients were retrospectively evaluated. Dialysis significantly decreased the concentration of circulating hepcidin (p = 0.009). Hepcidin concentration before dialysis was measured as median (IQR): 330.05 (82.65-458.87) and postdialysis hepcidin concentration median (IQR): 250.19 (93.46-383.46). Mean values of hepcidin after dialysis decreased by 9.88% compared to those before dialysis.