Diyaliz Hastalarında Hepsidin'in Diğer İnflamatuar Belirteçleri İle İlişkisi
The Relation Of Hepcidin With Other İnflammation Markers İn Dialyses Patients
- Tez No: 195729
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diyaliz hastalarında üremi, hipervolemi, hipertansiyon ve uygulanan yönteme baglı etkenler inflamasyona yol açarak komplikasyonların gelismesinde önemli rol alırlar. Hepsidin çogunlukla karacigerde sentezlenmekte ve inflamasyon durumunda sentezi artmaktadır. Kronik hastalık anemisinde önemli bir mediatör olan hepsidin fonksiyonel demir eksikligine yol açarak anemiye neden olur. KBY'de hepsidin düzeyinin yüksek olması hepsidinin renal ekskresyonunun azalması ve kronik inflamatuar durumun olmasına baglı oldugu düsünülmektedir. Bu çalısmada, hemodiyaliz ve periton diyaliz hastalarında hepsidin, demir durumu ve inflamasyon arasındaki iliskiyi arastırmak ve hipervoleminin hepsidin seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalısma, hemodiyalize giren ve sıkı volüm kontrolü ile normotansiyon saglanan normovolemik hasta grubu (n=20), hemodiyalize giren ve antihipertansif ilaçlarla normotansiyon saglanan hipervolemik hasta grubu (n=19), periton diyalizi uygulanan hasta grubu (n=19) ve saglıklı gönüllülerden olusan kontrol grubu (n=20) olmak üzere 4 gruptan olusturuldu. Tüm gruplarda CRP, IL-1, IL-6, hepsidin, BNP, rutin biyokimya, tam kan sayımı, demir, SDBK ve ferritin degerleri bakıldı. Hepsidin, CRP, IL-1 ve IL-6 düzeyleri diyaliz hasta gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The factors related to uremia, hypervolemi, hypertension and method of dialysies play an important role for improving complications by causing inflammation in dialysed patients. One of acute phase reactan called hepcidine mostly synthesised in liver and the synthesis of hepcidin increases in inflammation. Hepcidine causes anemia by way of functional ıron deficiency and it is an important mediator in chronic illness anemia. It is considered that the high levels of hepcidine in chronic renal failure related to decreased renal excretion of hepcidine and chronic inflammation state. In this study it is aimed to investigate the relation between the hepcidine, ıron levels and inflammation in hemodialyses and periton dialyses and the effects of hypervolemia on hepcidine levels. The study population was composed with for groups; normotensive, normovolemic patients with strict volume control and hemodialyses (n:20), normptensive with antihypertensive drugs and hypervolemic hemodialyses patients (n:19), periton dialyses patients (n:19), control group with healty volunters (n:20). Routine biochemical parametres, complete blood count, total iron, TIBC, ferritine, CRP, IL-1, IL-6, hepcidine and BNP levels were examined in all groups. The inflammation markers; hepcidine, CRP, IL-1 and IL-6, were higher in all dialyses groups than control group.