Sistemik sklerozisli hastalarda kardiyak aritmi ve ileti bozuklukları
Cardiac arrhytimias and conduction disorders in systemic sclerosis
  1. Tez No: 468967
  2. Yazar: ASLIHAN AVANOĞLU GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Sistemik Sklerozise (SSc) bağlı kardiyak tutulum sık gözlenmektedir. SSc ilişkili ölümlerin önemli nedenlerinden biri kardiyak tutulumdur. Kardiyak tutulumda en sık gözlenen mortalite nedeni aritmilerdir. P ve QT dispersiyonu, atriyum ve ventrikülün bölgesel repolarizasyon heterojenitesini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı SSc hastalarının elektrokardiyografi, 24 saatlik ambulatuar ritim holteri, P ve QT dispersiyonu ile kardiyak aritmi ve ileti bozukluklarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Amerikan Romataloji Koleji ve Romatizmaya Karşı Avrupa Birliği Sistemik Skleroz tanı kriteri ile tanı alan 40 hasta dahil edildi. Hasta grubu ile benzer sosyodemografik özelliklere sahip 40 sağlıklı birey kontrol grubuna dahil edildi. Çalışmaya katılan hasta ve kontrol grubundaki bireyler 12 derivasyon elektrokardiyografi (EKG) ve 24 saatlik ambulatuar ritim holteri (Holter EKG) ile değerlendirildi. EKG'lerin maksimum (max) ve minimum (min) P dalgası, QT aralığı ve düzeltilmiş QT (QTc) aralığı ölçülerek; P dalga dispersiyon (Pd), QT dispersiyonu (QTd) ve QTc dispersiyonu (QTcd) hesaplandı. Bulgular: SSc tanılı hastaların yaş ortalaması 50.90±13.91 yıl olup %92.5'i kadındı. Kontrol grubunda yer alan sağlıklı bireylerin ise yaş ortalaması 51.42±8.94 yıl olup yine %92.5'i kadındı. Hastaların %27.5'inde anormal EKG bulgusu saptandı ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi (p=0.019). SSc hastalarının EKG değerlendirilmesinde; %15'inde sol antrior fasiküler blok, %10'unda ventriküler erken vuru (VEV), %5'inde 1. Derece atrioventriküler blok, %2.5' inde V4-V6 derivasyonlarında T dalgası negatifliği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: SSc associated heart involvement is frequently observed in clinical practice. One of the major causes of SSc related deaths is cardiac involvement. Most common cause of mortality in heart involvement is arrhythmias. P wave and QT dispersions reflect the regional heterogeneity of atrial and ventricular repolarization. Prolongation of dispersion is thought to be predisposed to arrhytmias. The aim of this study is to evaluate cardiac arrhytimias and conduction disorders in SSc with electrocardiogram, 24 hour ambulatory rhyhtm holter monitorization, P and QT dispersion. Material and Method: Forty patients diagnosed with 2013 American Collage of Rheumatology and European League Aganist Rheumatism Classification for SSc were included in the study. Forty healthy person who have similar sociodemographic characteristics were included in the study as control group. All individuals participating in the study were evaluated with 12 lead electrocardiography (ECG) and 24 hour ambulatory rhyhtm holter (Holter ECG). By measuring maximum (max) and minimum (min) P wave, QT and corrected QT (QTc) interval of each electrocardiography, P wave dispersion (Pd), QT dispersion (QTd) and QTc dispersion (QTcd) were calculated. Results: The mean age of patients with SSc was 50.90±13.91 years and 92.5% were female. The healthy individuals in the control group had a mean age of 51.42±8.94 years and 92.5% were female. Abnormal ECG finding were detected in 27.5% of the patients and it was found that they were significantly higher than the control group (p=0.019). During ECG eveluation of patients, 15% left anterior fasicular block, 10% ventricular prematüre beat (VPB), 5% first degree atrioventricular block and 2.5% T wave negativiy in V4-V6 derivation were found.