Sistemik sklerozisli hastalarda gözetimli egzersiz programı ile ev egzersiz programının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the supervised exercise program and home exercise program in patients with systemic sclerosis
  1. Tez No: 664932
  2. Yazar: HAZAL YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; Sistemik sklerozisli (SSc) hastalarda gözetimli egzersiz programı ile ev egzersiz programının etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya 37 SSc hastası dahil edildi. Hastalar gözetimli egzersiz ve ev egzersizi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gözetimli egzersiz grubunda; fizyoterapist gözetiminde 12 hafta boyunca solunum, kuvvetlendirme ve aerobik egzersizlerden oluşan gözetimli egzersiz programı uygulandı. Ev egzersizi grubuna ev programı şeklinde postür ve aerobik egzersizlerinden oluşan 12 haftalık egzersiz programı verildi. Tüm hastalar çalışma başlangıcında ve 12 hafta sonrasında solunum fonksiyonları, akciğer difüzyon kapasitesi, solunum kas kuvveti, algılanan dispne şiddeti, egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve yorgunluk düzeyi açısından değerlendirildi. Bulgular: Egzersiz programları sonrası her iki grupta da ekspiratuar kas kuvveti, egzersiz kapasitesi, diz ekstansiyon kuvveti, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinde artış ve yorgunluk düzeyinde düşüş görüldü (p0.05). Sonuç: Her iki egzersiz programı SSc hastalarının solunum fonksiyonlarını, egzersiz kapasitelerini, solunum-periferik kas kuvvetlerini ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerini geliştirmektedir. Ancak gözetimli egzersiz programı ile elde edilen kazançlar ev egzersizi programına göre daha fazladır. Çalışmamız özellikle gözetimli olmak üzere gözetimli ve ev egzersiz programlarının SSc hastalarının medikal tedavilerine ek olarak uygulanması gerektiğini ve yararlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to compare the effects of the supervised exercise and home exercise program in patients with systemic sclerosis (SSc). Methods: Thirty-seven SSc patients were included in the study. Patients with SSc were allocated in two groups as supervised and home exercise. Breathing, strengthening and aerobic exercises was performed with a physiotherapist for 12 weeks in the supervised exercise group. Breathing, posture and aerobic exercises was given to the home exercise group as a home program for 12 weeks. All patients were assessed at baseline and 12 weeks later in terms of pulmonary functions, respiratory-peripheral muscle strength, dyspnea severity, exercise capacity, health-related quality of life and fatigue level. Results: Both groups were showed increase in expiratory muscle strength, exercise capacity, knee extension strength, health-related quality of life and decrease in fatigue level(p0.05). Conclusion: Both exercise programs improve the pulmonary functions, exercise capacity, respiratory-peripheral muscle strength and health-related quality of life of patients with SSc. However, the gains obtained with a supervised exercise are higher than home exercise program. Our study shows that supervised and home exercise programs are effective and should be applied in addition to the medical treatments of SSc patients.