Radyoaktif iyot tedavisinin hipertiroidili hastalarda karotis intima media kalınlığına ve serum endokan düzeyine etkisi
The effect of radioactive iodine therapy on caroti̇d intima media thickness and serum endocan level in patients with hyperthyroidism
  1. Tez No: 468977
  2. Yazar: ELİF EDİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Hipertiroidi tiroid bezinde fazla tiroid hormonun yapılıp dolaşıma salınmasıdır. RAI hipertiroidili hastaların tedavisinde sıklıkla kulanılan bir yöntemdir. RAI tedavisi alan hastalarda kardiyovasküler mortalite ve morbiditenin artmış olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Kardiyovasküler risklerin artmasına aracılık eden faktörler ve bunların erken dönemde saptanması ve önlenmesi konusu günümüzde önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmamızda RAI tedavisinin KİMK'e ve serum endokan düzeyine olan etkisi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 26 RAI tedavisi planlanan, 26 da medikal tedavi ile izlenen toplam 52 hipertiroidi hastası alındı. Tüm hastalar sigara içme durumları, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, ailede kardiyovasküler sistem ve tiroid hastalığı öyküleri, VKİ, bel çevresi ölçümleri, sistolik ve diastolik kan basınçları, HDL-K, LDL-K, Trigliserit düzeyi, tiroid ultrasonografileri RAI tedavisi planlanan grup RAI öncesi ve tedavi sonrasındaki 3.ay; medikal tedavi ile izlenen grupta çalışmaya dahil edildiklerinde ve 3.ay KİMK ve serum endokan düzeyi ölçümleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hyperthyroidism is the result of excessive thyroid function. RAI is frequently used for treating hyperthyroidism. RAI therapy has been reported to increase cardiovascular morbidity and mortality. The factors that mediate the increased cardiovascular risk in RAI-treated patients and prediction and early prevention of this risk is an important research topic nowadays. In our study, we aimed to investigate the effect of RAI therapy on carotis intima media thickness (CIMT) and serum endocan level. Materials and methods: 26 patients treated with medical therapy for hypertyroidism and 26 patients referred for RAI therapy were included to this study. Gender, age, smoking status, comorbidities, drug use, body mass index (BMI), systolic and diastolic blood pressure, family history for cardiovascular disease, LDL cholestrol levels, HDL cholestrol levels, trigliseride levels, type of tyroid disease and dose of radioiodine were evaluated. Baseline and post-RAI (3 months) carotis intima media measurement, serum endocan level were examined. Medical-treated patients were examined at the beginning of participation and 3 months later.