Derin boyun enfeksiyonlarının klinik bulguları, tanısı ve tedavisi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk kliniği vakalarının analizi
Clinical findings, diagnosis and treatment of deep neck infections. Ankara University Faculty of Medicine analysis of child clinic cases
- Tez No: 468981
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada derin boyun enfeksiyonlarının alt tiplerine göre sıklığı, apse alt tiplerine göre demografik özellikler, alt tiplere göre yakınmalar ve semptomlarda olan değişim araştırılmış. Rutin laboratuvar testlerindeki değişim, saptanan etkenler incelenmiş. Tanı gecikmesi olan hastalarda tanı gecikmesinin nedeni, tanıda radyoloji kullanım sıklığı araştırılmış. Uygulanan tedaviler, cerrahi uygulama sıklığı, cerrahi tedavi kararı verilmesinde radyolojik bulguların, enfeksiyon alt tiplerinin önemi incelenmiş. Antibiyotik tedavi süresi, komplikasyon oranı ve nüks oranı değerlendirilmiştir. Materyal ve metod: Bu araştırmanın örneklemini AÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, pediatrik Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı'nda Derin Boyun Enfeksiyonu tanısı ile yatan hastalar oluşturdu. Hastaların dosyası geriye dönük olarak tarandı ve çalışma süresinde yatan hastalarında dosyaları incelendi ve çalışmaya dahil edildi. Derin boyun enfeksiyonları tutulum yerine göre peritonsiller apse, retrofaringeal apse ve parafaringeal apse olarak üç alt gruba ayrıldı Her bir hastanın demografik bilgileri, başlangıç semptom ve bulguları, önceden antibiyotik alma öyküsü, semptomların ortaya çıkışı ile tanı arasında geçen zaman, ilk başvuruda aldığı tanılar, rutin laboratuvar sonuçları, kültür sonuçları, radyolojik bulgular, kullanılan antibiyotikler ve kullanılma süresi, cerrahi drenaj yaklaşımı açısından incelendi. Cerrahi yapılan ve yapılmayan hastaların sonuçları karşılaştırıldı, klinik bulguların, derin boyun enfeksiyonu alt tipinin ve radyolojik verilerin cerrahi tedavi verilme kararına etkisi incelendi. 16 yıl süreyle (2000-2016) derin boyun enfeksiyon hastalarının belirlenmiş bilgileri retrospektif olarak toplandı. Çalışmaya en az 70 hasta alınması planlandı. Tanımlayıcı istatistikler sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma biçiminde, kategorik değişkenler ise gözlem sayısı ve (%) şeklinde gösterildi. Kategorik karşılaştırmalar için Ki-Kare, Fisher exact ve ya Mann-Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, the frequency of deep neck infections according to subtypes, demographic characteristics according to abscess subtypes, complaints according to subtypes and changes in symptoms were investigated. The changes in the routine laboratory tests were examined. The reason for the delay in diagnosis and the frequency of radiology use in the diagnosis were investigated in patients with delayed diagnosis. The treatments administered, the frequency of surgical treatment, the importance of radiological findings and infection subtypes in deciding on surgical treatment were investigated. The duration of antibiotic treatment, complication rate and recurrence rate were evaluated. Materials and methods: The sampling of this study consisted of patients who were diagnosed with Deep Neck Infection in the Department of Pediatric Infectious Diseases, at Ankara University School of Medicine Pediatric clinics. Patients' files were evaluated retrospectively and the files of the inpatients throughout the study were examined and included in the study. Deep neck infections were divided into three subgroups as peritonsillar abscess, retropharyngeal abscess and parapharyngeal abscess according to the location of involvement. The demographic information of each patient, the initial symptoms and findings, previous antibiotic usage history, the time between the onset of symptoms and diagnosis, the diagnoses at initial application, routine laboratory results, culture results, radiological findings, antibiotics used and duration of use were examined in terms of surgical drain approach. The results of patients who underwent surgery and those who did not were compared and the effect of clinical findings, deep neck infection subtype and radiological data on the decision of surgical treatment was examined. The information of the patients with deep neck infections within 16 years (2000-2016) was collected retrospectively. 70 patients were planned to be included in the study. Descriptive statistics were shown as mean ± standard deviation for continuous variables, and as number of observations and (%) for categorical variables. Chi-square, Fisher exact, or Mann-Whitney U tests were used for categorical comparisons.