Tirozin kinaz inhibitörü ile tedavi edilen renal hücreli kanser olgularında sistemik immün inflamasyon indeksinin tedavi yanıtı ile ilişkisi
Relationship between systemic immunition inflammation treatment in renal cell cancer treated with thyrozine kinase inhibitor
- Tez No: 468985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÜRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamatuar özelliklerintedavi yanıtı ve sağkalım üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Metot: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeRHK tanısı almış 151 olgunun hastane kayıtlarını retrospektif olarak inceleyerek demografik, klinik ve patolojik özellikleri, uygulanan tedaviler ve olguya ait prognostik faktörlerini değerlendirerek SII değerleri hesaplandı. Ortanca değer baz alınarak hastalar bu değere göre SII değeri düşük ve yüksek olarak gruplanlandırıldı. Tek değişkenli analiz için Kaplan-Meier yöntemi, çok değişkenli analiz için Cox-regresyon kullanılarak sağkalım analizleri yapıldı. Bulgular:SII değeri yüksek olan grupta(SII>844) sağkalım 11 ay iken düşük olan grupta (SII
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: To investigatethe prognostic value of the patients pretreatment inflammatory characteristics on treatment response and survival. Methods: We included 151 metastatic RCC patients diagnosed in Ankara University School of Medicine and retrospectively analyzed their clinical, pathological and demographic features. SII cut off is estimated with median value. Overall survival (OS) was estimated by Kaplan-Meier method for univariate analysis and Cox-regression for multivariate analysis. Results: In high SII group (SII >844) overall survival is 11 months and in low SII group (SII