Hafif ve orta derecede mitral darlığı olan hastalarda, istirahatte ve efor sonrasında sol atrium ve sol ventrikül fonksiyonlarının strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left atrial and ventricular function at rest and post-exercise, in patients with mild to moderate mitral stenosis by strain echocardiography
- Tez No: 468984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSIN TULUNAY KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Romatizmal mitral darlık, Türkiye'de önde gelen morbidite nedenlerinden bir tanesidir. Mitral darlık, gerek pulmoner dolaşım gerekse sol atrium üzerinde, geleneksel transtorasik ekokardiyografik tekniklerle saptamanın her zaman mümkün olmadığı, olumsuz etkilere sahiptir. Benek takibi yöntemi ile gerçekleştirilen sol atrium strain analizi, bu hemodinamik etkilerin daha iyi ortaya konmasına yardımcı olabilecek, gelecek vaat eden bir tekniktir. Çalışmamızın amacı; hafif-orta romatizmal mitral darlığı olan hastalarda, gerek istirahatte gerekse egzersizden hemen sonra, sol atrium ve sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve erken hemodinamik bozulmanın ortaya konmasının sağlanmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM Ocak 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında, hafif-orta şiddette romatizmal mitral darlık tanılı toplam 46 ardışık hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar detaylı iki boyutlu ve Doppler ekokardiyografik yöntemlerle istirahatte, egzersiz stres test öncesinde değerlendirildi. Sol atrial ve ventriküler pik sistolik strain değerleri, özel yazılım programı kullanılarak hesaplandı. Sonrasında, standard Bruce protokolü kullanılarak treadmill aracılığıyla egzersiz stress test gerçekleştirildi. Testin sonlandırılmasının hemen ardından ekokardiyografik inceleme tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Rheumatic mitral stenosis is a leading cause of morbidity in developing countries. It has adverse hemodynamic effects on both pulmonary circulation and left atrium that may not be completely determined by conventional transthoracic echocardiographic techniques. Symptomatic patients with mitral valve area>1.5 cm2 comprises a gray zone in management. Therefore, exercise stress testing is recommended in these patients with symptoms discordant with the severity of the stenosis. Left atrial strain analysis with speckle tracking imaging emerges as a promising technique for the evaluation of these hemodynamic effects better. Despite the well-known fact that the left ventricle is spared from the deleterious hemodynamic effects of mitral stenosis, some new research has recently revaled that it might actually be associated with sub-clinical left ventricle dysfunction. The aim of our study is to examine the left atrial and ventricular function both during rest and just after exercise by speckle tracking imaging in patients with mild rheumatic mitral stenosis and ascertain early hemodynamic deterioration. METHODS We included 46 patients with mild mitral stenosis (mitral valve area>1.5 cm2) between January 2015-January 2016 in the study. The patients were evaluated with comprehensive 2D and Doppler echocardiography during rest, before the exercise stress test. Left atrial and ventricular peak systolic strain values were calculated by using a software program (Figure 1&2). Exercise stress test was then performed by using treadmill with standard Bruce protocol. All of the patients completed the test successfully and reached the 85% of age predicted maximal heart rate. Immediately after the termination of the test, the echocardiographic examination was repeated. RESULTS Both mean trans-mitral gradient and systolic pulmonary artery pressure values were found to be significantly higher following exercise (p1.5 cm2, exercise stress test did not cause a significant change in left atrial and ventricular peak systolic strain.