Isolation, characterization and identification of bacteria live in extreme conditions
Ekstrem koşullarda yaşayan bakterilerin izolasyonu, karakterizasyonu ve identifikasyonu
- Tez No: 469044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ROZELİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mağaralar yaygın olarak kireçtaşı gibi kalkerli kayalardan meydana gelen, yer altındaki doğal, taşsı boşluklardır. Mağara derinleri ışık almaz bu sebeple mikrobiyal büyüme için farklı enerji kaynaklarına bağımlıdır, bu da mağaraların kendilerine has bir mikrobiyal yük geliştirmesine sebep olur. Önceki çalışmalar Firmicutes, Actinobacteria ve α- β- ve γ- Proteobacteria filumlarının bu alanlardaki dominant üç filum olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yakın zamanda bakterilerin mağaradaki çökelti ve oluşumlarda rol alıyor olabilecekleri öne sürülmüştür. Buna ek olarak, mağara çalışmalarının sayısı enzim, antibiyotik ve biyoyakıt gibi önemli sekonder metabolit üreticisi mikroorganizmaların potansiyel barınma yerleri olması sebebi ile gittikçe artmaktadır. Bu çalışmada kültür bağımlı ve kültür bağımsız teknikler kullanılarak Mersin ilinde bulunan Gilindire Mağarasının bakteriyel yükü araştırılmıştır. Örnekler steril swablar ile alınmış, distile su içerisinde tutularak kültüre alınana kadar +4°C derecede saklanmıştır. Kültüre alımda ekim öncesinde swabların bekletildiği sular 103 kat seyreltilmiştir. Mağara mikrobiyolojisi çalışmalarında sıklıkla kullanılan R2A besiyeri kültür ortamı olarak kullanılmış farklı görünen koloniler seçilerek izole edilmişlerdir. İzolasyondan sonra 16S rRNA PCR analizleri yapılmıştır. 7 Actinobacteria (39%), 6 Proteobacteria (%33), 3 Firmicutes (17%) ve 1 Bacteriodetes (5,5%) ile 1 kültüre alınmamış organizma (5,5%) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Caves are formed by rocks, most commonly by calcareous rocks such as limestone and are natural, rocky cavities under the ground. Deeps of the cave receive no light therefore it depends other potential energy sources for microbial growth. Thus, each cave forms its own microbial community. Previous studies showed Firmicutes, Actinobacteria and α- β- and γ- Proteobacteria are three dominant phyla that inhabit cave environments. Furthermore, it is recently suggested that bacteria may also have a role in cave formations and depositions. In addition to that, the number of cave studies increase rapidly due to their potential to host microorganisms that can secrete secondary metabolites that may be of value to humans e.g. Enzyme, antibiotic and biofuel production. In this study bacterial load of Gilindire Cave located in Mersin was investigated by using culture dependent and culture independent methods. Samples were taken by sterile swabs and submersed in distilled water and stored in +4°C degrees until culturing. For culturing the water that samples were submersed in was diluted 1000 fold before plating. R2A media which is widely used for cave microbiology research was used as culture media and distinct looking colonies were picked from the petri dishes and isolated. After isolation, 16S rRNA PCR analysis was performed. 7 Actinobacteria (39%), 6 Proteobacteria (%33), 3 Firmicutes (17%) and 1 Bacteriodetes (5,5%) as well as 1 uncultured organism (5,5%) was found.