Isolation, characterization, determination of probiotic properties of lactic acid bacteria from human milk
Anne sütündeki laktik asit bakterilerinin izolasyonu, karakterizasyonu ve probiyotik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 177047
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEBNEM HARSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Konakçı sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösteren canlı mikroorganizmalar Probiyotik olarak adlandırılırlar. Probiyotik suşlar birçok kaynaktan izole edilebilmesine rağmen insan beslenmesinde kullanılacak olan suşların insan kaynaklı olması gerekmektedir. Anne sütü yeni doğmuş bebekler için önemli bir gıda kaynağıdır. Birçok çalışma bu sıvının yeni doğan bebeklerin sağlığı üzerinde birçok olumlu etki yarattığını göstermektedir. Bu olumlu etkilere neden olan etkenlerden birisi de anne sütünün içeriğinde bulunan sağlığa yararlı laktik asit bakterileridir. Bu çalışmada anne sütünden izole edilen laktik asit bakterilerinin probiyotik özellikleri taranmış ve aynı zamanda bu izolatların biyokimyasal ve moleküler düzeyde tanımlaması yapılmıştır. İzole edilen bakterilerden üç tanesi probiyotik özellik göstermektedir. Bunlardan iki tanesi basil diğeri ise kok olarak gözlemlenmiştir. Bu izolatlar, mide pH sına (pH 3,0) direnç, bağırsak içerisindeki safra tuzuna (0,3%) tolerans ve aynı zamanda Salmonella thyphimurium CCM 5445, Escherichia coli O157:H7 NCTC 129000 and Escherichia coli NRRL B-3008 indikatör mikroorganizmalara karşı da antimikrobiyel aktivite göstermişlerdir. Probiyotik özellik gösteren suşlar hem biyokimyasal olarak hem de ribosomal RNA genlerinin 16S bölümünün amplifikasyonu ve RFLP'lerinin (Restriction Fragment Length Polymorphism) karşılaştırılmasına dayalı olarak moleküler düzeyde tanımlanmışlardır. Ayrıca 16S dizi anlaizi ile de bu sonuçlar doğrulanmıştır. Çalışma sonunda izole edilen iki laktobasil suşunun potensiyel probiyotik kültürü olarak kullanılabileceği gözlenmiş ve bu iki suş Lactobacillus oris ve Lactobacillus fermentum olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Probiotics mean live microorganisms that have beneficial effects on their host?s health. Although probiotic strains can be isolated from many sources; for human applications the main criteria is being human origin. Breast milk is an important nutrient source for neonates. Lots of studies showed that this fluid has beneficial effects on the health of neonates. One reason of being beneficial is explaining by the microflora of human breast milk including beneficial lactic acid bacteria. In this study, isolates were identified by biochemical and molecular characterization and also probiotic properties of lactic acid bacteria, isolated from human milk were investigated. Three of the isolates were observed as potential probiotic. Two of them are bacilli and the other is cocci. These isolates showed resistance to stomach pH (pH 3,0), tolerance against 0,3% bile concentration and antimicrobial activity against Salmonella thyphimurium CCM 5445, Escherichia coli O157:H7 NCTC 129000 and Escherichia coli NRRL B-3008. After investigation the probiotic properties of these isolates, they were identified by biochemical characterization techniques and molecular identification by using amplification and restriction fragment length polymorphism (RFLP) of 16S ribosomal DNA (rDNA) and 16S sequencing. Two lactobacilli were identified as Lactobacillus oris and Lactobacillus fermentum. In the light of this study, it is observed that, human milk is a source of potential probiotic strains.