İnşaat yatırımlarında sınırlı kaynak kullanımı
  1. Tez No: 2305
  2. Yazar: SELİM BANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Günümüzde inşaat endüstrisinde kısıtlı kaynak kullanı mına, CPM' in diğer konularına göre daha çok ilgi duyulmakta dır. Bunun bir nedeni, projenin gerçekleştirilmesinde ge rekli olan kaynak giderlerinin enflasyon tarafından olduk ça yukarlara çekilmesidir. Diğer bir nedeni, yüksek faiz oranlarının borç giderlerini önemli ölçüde arttırması ve bunun da birçok büyük inşaat projesini doğrudan etkileme sidir. Bu tezde birisi yedi, diğeri iki kattan oluşan iki bloklu bir inşaat projesinde kısıtlı kaynak dengelemesi problemi incelenmiştir. Bu projeyi planlamak için 229 iş lemden oluşan bir CPM şebekesi kullanılmıştır. İşgücü, malzeme ve makineden 18 temel kaynak seçilmiştir. Her iş lem en fazla 10 değişik kaynak içeren bir ekiple gerçek leştirilmiş ve bütün projede böyle 29 ekip oluşturulmuş tur. Bir kaynağın, işlemlerdeki en büyük değeri o kaynağın kısıtı olarak alınmıştır. İşlemlerin programlanmasında Weist yöntemi kullanılmıştır. Bilgisayar programı Monroe EC 8800 için yazılmıştır. Dengeleme işlemi 5 dakika almış ve proje süresi ilk süreye göre % 42 artmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Resource alocation is probably receiving more attention today than any other aspect of CPM in construction industry. One reason for this is inflation which has pushed the cost of resources required for project execution higher and higher. Another reason is that soaring interest rates have significantly increased the cost of borrowing money which directly affects many large constructions projects. In this thesis resource allocation problem of the construction project with two blocks one of them having seven stories and the other two is studied. For planing this project a CPM network which has 229 activities is used. Eighteen basic resources are chosen from labors, materials and equipments. Each activity is realized by one crew which does not include more than ten different resources and for the whole project 29 crews are established. The greateast value of a resource in activities is taken as resource constraint. Weist's procedure is used to schedule the activities. The computer program is written for Monroe EC 8800. Allocation operation takes 5 minutes and the project duration increases 42 % according to the initial duration.