Image based servo control system using plc and scada
Plc ve scada ile görüntü tabanlı servo kontrol sistemi
- Tez No: 469071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde otomasyon ve robot teknolojileri hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Son yıllarda görüntü işleme ve durum analizi, endüstriyel otomasyon proseslerinin önemli bir parçası olmaya başlamıştır. Bu tezde pet şişe kapaklarının renklerine ve geometrik şekillerine göre tasnifi görüntü işleme tabanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Bunun için yapılan prototip, bir konveyör bant, bir kamera, bir Arduino kart, bir robot kol ve bir PLC'den oluşmaktadır. Sistemin kontrolü PLC (Programmable Lojic Controller), SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) ve Arduino kart ile sağlanmaktadır. Prototip üzerinde görüntü işleme metoduyla kapakların sağlamlık ve renk tespiti yapılmaktadır. Bunun için C# programlama dili kullanılmıştır. Kapaklar robot kol ile alınarak geometrik şekillerine ve renklerine göre istiflenmektedir. SCADA ekranından system izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Prototip, bu tür endüstriyel otomasyon prosesleri için bir Ar-Ge aracı olarak kullanılabileciği gibi okullarda bir eğitim metaryeli olarak da kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, automation and robotics are rapidly advancing. In recent years, image processing and state analysis have become an important part of industrial automation processes. In this thesis, the sorting of plastic bottle caps according to their colors and geometric shapes has been carried out on image processing basis. The prototype built for this aim consists of a conveyor belt, a camera, an Arduino card, a robotic arm and a PLC. System control is provided by PLC (Programmable Logic Controller), SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) and Arduino card. By using image processing method on the prototype, the robustness and colors of the caps are determined. The C# programming language has been used for this aim. The caps are taken by the robotic arm and stacked according to their geometric shapes and colors. The system can be monitored and controlled from the SCADA screen. The prototype can be used as an R&D tool for such industrial automation processes. In addition to that it can also be used as a training material in schools.