Farklı tasarımlardaki emme manifoldlarının akış analizlerinin yapılarak en uygun tasarımın belirlenmesi
Determination of the most appropriate design by making flow analyzes of intake manifolds in different designs
- Tez No: 469072
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Motorun değişken performans ihtiyacına bağlı olarak tüm yük ve hızlarda silindirlerin yeterli miktarda hava ile beslenmesine imkan sağlanmalıdır. Emme manifoldunun temel görevi, motor için gerekli olan taze yakıt-hava karışımını yanma odasına taşımaktır. Hava emme sisteminde hava akışına gösterilen direncin azaltılması performansın iyileştirilmesi bakımından önemli olmaktadır. Her bir silindirin emme işlemi süresince hacminin değişmesinden dolayı emme manifoldu içerisinde basınç sürekli değişir. Ayrıca supap açılırken alan değişmesi, gaz akışının düzensiz olmasına neden olur. Belirtilen bu etkiler dikkate alınarak yapılan bu çalışmada; beş farklı emme manifoldu tasarlanarak, bu manifoldların hız parametreleri, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizi ile sayısal olarak incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, temel akış parametresi olan hız değişimleri cinsinden detaylı bir şekilde tartışılmış ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the changing performance requirements at all loads and speeds conditions should allow a sufficient quantity of cylinders to be fed with air. The main task of which is necessary for the engine intake manifold, to move equally fresh air-fuel mixture in the combustion chamber. In air intake system, decreasing of air flow resistance is very important in terms of performance improvement. Due to the change in volume during the suction process in each cylinder, intake manifold pressure changes constantly. Also change of the valve opening area causes an irregular gas flow. In this study, by considering the effects mentioned; five different intake manifolds were designed and velocity parameters of these the manifolds were investigated numerically by Computational Fluid Dynamics method. The results obtained from this study were discussed and graphed in detail in terms of velocity changes which is the basic flow parameters.