Lpg'nin motor silindiri içine doğrudan püskürtülmesinin performans ve emisyonlara etkisinin araştırılması
The investigation of performance and emissions of lpg directly spraying to motor cylinder
- Tez No: 469074
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüz motorlu araçları için alternatif yakıt arayışları hızla devam etmekte, elde edilen alternatif yakıtların motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisi farklı metotlarla incelenmektedir. Bir yandan azalan petrol kaynakları, diğer yandan artan motorlu araç sayısı ve çevre sorunları bu incelemeleri önemli kılmaktadır. Bu kapsamda, dizel motorlarında LPG yakıtı kullanımı güncelliğini yitirmeyen çalışma konularından biridir. Bu çalışmada LPG'nin motor silindiri içine doğrudan püskürtülmesinin performans ve emisyonlara etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Tek silindirli, direkt püskürtmeli bir dizel motorunun yanma odası içerisine, pilot dizel yakıtından hemen sonra ikinci bir enjektörle %50, %60, %70 ve %80 oranında sıvı fazında LPG yakıtı püskürtülmüştür. Deneyler sabit motor devrinde ve beş farklı motor yükünde yapılmıştır. %80 LPG yakıtı oranında is emisyonu hemen hemen ortadan kalkmıştır. CO ve HC emisyonlarında sırayla %40 ve %30 oranında azalmalar görülmüştür. Özgül yakıt tüketimi %8,5 oranında, özgül enerji maliyeti ise %13 oranında düşmüştür. NOx emisyonu %6 oranında artmıştır. Efektif verimde ise %1,25'e kadar yükselmeler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The research for alternative fuels for today's motor vehicles continues at a rapid pace, and the effects of alternative fuels on engine performance and exhaust emissions are examined with different methods. On the one hand, diminishing oil resources, on the other hand, increasing number of motor vehicles and environmental problems make these investigations important. In this context, the use of LPG fuel in diesel engines is one of the subjects that have not been updated. In this study, the effect of direct injection of LPG into the engine cylinder was investigated experimentally. In a single-cylinder direct-injection diesel engine, 50%, 60%, 70% and 80% of the LPG fuel was injected into the combustion chamber immediately after the pilot diesel fuel with a second injector. The tests were carried out at constant engine speed and five different engine loads. Particulate matter emissions of 80% LPG fuel are almost gone. CO and HC emissions decreased by 40% and 30%, respectively. Specific fuel consumption decreased by 8,5% and specific energy cost decreased by 13,3%. NOx emissions increased by 6%. In the case of effective thermal efficiency, it has been increased up to 1,25%.