Noise identification and reduction in split unit household air conditioner
Ev tipi split klimada gürültü tayini ve azaltılması
- Tez No: 469073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ayrı bir ünitenin ısıtma ve soğutma çerçevesindeki gürültü, havalandırma sistemi üreticileri için sürekli bir sorundur. Parça üniteli havalandırma sistemlerinde, geçiş hunileriyle ilişkili bir iç ünite ve açık hava ünitesi bulunur. Gürültü kesilemez, ancak azaltılabilir. Gürültü bir çalışma, kanallarda akışkanın anormal akması ile havalandırma sisteminin soğutma yeterliliğini de kısıtlayabilir. Bu çalışmada havalandırma sistemindeki gürültüyü ayırt etmek ve incelemek için ses kuvveti kullanılarak araştırma yapılmıştır. İnceleme, havalandırma sisteminde fan hızı ve sıcaklık parametresinin dalgalanmasıyla yapıldı. Ağırlık kaynağının aygıttan kaynaklandığı bölümler için, gürültüyü almak için aygıt konumunda ağızlık ve bunların derecelendirilmesi için çalışıldı. Testteki bölgelerinden alınan Pulse Lab Shop programlamasını kullanarak analizör tarafından analiz edildi. Gürültünün sonuçları, gürültü haritalarında ortaya çıkarıldı. Gürültü, haritalarda alternatif bir gölgeleme, alternatif bir canlanma seviyesini ve en yüksek gürültünün yerini, nereden kaynaklandığını gösterir. En yüksek ses seviyeleri 74.784dB civarındaki fan bölgesi olan havalandırma ve soğutma sisteminin ön tarafında oluşmaktadır. En yüksek ikinci gürültü seviyesi, kompresörün, yaklaşık 72.115dB olarak olduğu tarafta görülür. Grafiğin incelenmesi, gürültü ve parametre arasındaki bağlantıyı göstermekte ve daha yüksek fan hızı ve havalandırma ve soğutma sisteminin en düşük sıcaklıkta ses güç seviyesinde artacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Noise in a split unit heating and cooling system is an incessant issue for the ventilation system producers. Part unit ventilation systems have an indoor unit and an open-air unit associated by correspondence funnels. The noise can't be killed yet it can be diminished. Noise can restrict the cooling ability of the ventilation system. In this venture, to distinguish and examination the noise at ventilation system framework was investigated by utilizing sound force. The examination was done by fluctuating the parameter which is the fan speed and temperature at the ventilation system. For atmosphere where the sound source originates from the apparatus had been worked to get the noise area and their rating by found the mouthpiece at the apparatus point. The standard from the test will be broke down by the analyzer utilizing Pulse Lab Shop programming. The outcomes for the n0ise were appeared in sound mapping. An alternate shading in the sound mapping demonstrates an alternate level of sound and it indicated where the most noise originates from. The most elevated sound levels happen at the front side of the aeration and cooling system which is the fan that is around 74.784dB. The second most elevated sound level happens on the correct side which is the compressor is around 72.115dB. Examination of the chart will demonstrate the connection amongst sound and the parameter and it can be reasoned that sound power level will have an increment at higher fan speed and the most minimal temperature of the aeration and cooling system.