Ofis yapılarında iç mekan konforunun değerlendirilmesi
Evoluation of interior comfort in office buildings
- Tez No: 469078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ UMAROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnsanlar zamanlarının büyük bir kısmını kapalı ortamlarda geçirmektedir. Yaşanılan mekânlardaki konfor beklentileri gittikçe önem kazanmaktadır. Çalışma fonksiyonunun verimli bir şekilde yerine getirilmesinde kullanılan iç ortamın konfor parametreleri belirleyici rol oynamaktadır. Bu amaçla çalışmada öncelikle ısıl konfor ve iç ortam hava kalitesinin önemi vurgulanmıştır. Çalışma kapsamında birinci bölümde konfor ve iç hava kalitesi ile ilgili literatür taraması yapılarak çalışmanın önemi ve kapsamı açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; ısıl konfor koşulları ve iç hava kalitesini etkileyen faktörler açıklanmıştır. Ortam kirleticileri ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; ofis tipleri ve ofis ortam şartlarının geliştirilmesine yönelik bilgiler verilmiştir. Çalışma; teorik bilgilerin yanı sıra deneysel ölçümlere dayanmaktadır. Tez kapsamında günlük yaşantının önemli bir periyodunun geçtiği çalışma mekânlarından ofis yapıları örneklem olarak alınmıştır. Seçilen örnek ofis yapısında, farklı yönlere bakan benzer ofis birimlerinde konfor koşulları ve iç ortam hava kalitesi araştırılmıştır. 2015-2016 yılları Aralık-Ocak aylarında bir aylık süreçte, her ofis biriminde ve dış ortamda ölçümler alınmıştır. Elde edilen veriler ASHRAE Standart 55 sınır değerleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca PMV duyum ölçeği ve PPD memnuniyetsizlik yüzdesi ile de değerlendirilme yapılmıştır. Veriler incelendiğinde bina kabuğu, ofis alanı, ısıtma sistemi, kullanıcı sayısı, mevcut donanımlar vb. faktörlerin konfor koşulları ve iç hava kalitesi üzerindeki etkisinin fazla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
People spend a large part of their time in indoor environments. Expectations of comfort in living spaces are becoming increasingly important. The comfort parameters of the interior environment, which are used in the efficient execution of the work function, play a decisive role. For this purpose, the importance of thermal comfort and indoor air quality is emphasized firstly in this study. In the first chapter the importance and scope of the study is described by a literature review related to confort and indoor air quality. In the second chapter, factors affecting the thermal comfort conditions and indoor air quality are described. Environmental pollutants types and their impact on human health are mentioned. In the third chapter, information about office types and approaches to improve the office environment conditions are given. The study is based on experimental measurements as well as theoretical theoretical information. In the scope of this thesis, office buildings, which one of the work places are maintained an important part of daily routine, are chosen as sample. In the similiar office units that looks to different directions, comfort conditions and indoor air quality parameters were investigated on the selected sample office building. The investigation of the effects of sun direction on indoor air quality was aimed. In each office units and outdoor, the measurements was taken for one-month period between 2015 December to 2016 January. The obtained data are analyzed with considering the ASHRAE Standard 55 limits. Also, in this study assessment was made according to PMV satisfaction scale and PPD dissatisfaction percentage. When analyzing the data, it is seen that factors such as the building shell, office space, heating system, number of users and available equipment etc. are more influential on comfort conditions and indoor air quality.