Bazı çok dişli ligandların geçiş metalleri ile çoklu sistemde yeni koordinasyon bileşiklerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of the coordination compouns of some multi-dentat ligand with the trans metals in multiple system , the elucidation of the structures and the investigation of physical properties of theirs
- Tez No: 469079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, p-Brom-2,6-bis(hidroksimetil)fenol (L1), nikotinamid (L2), m-nitro anilin (L3), dietilentriamin (L4) ve p-brom benzoik asitten (L5), oluşan karışım ligandları M (II) = Mn, Co, Ni, Cu, Zn, Pb, Pd ve M (III) = Cr, Fe, Au gibi geçiş metallerinin sulu çözeltileri ile çoklu sistemde reflux yöntemi uygulanarak reaksiyona sokulmuştur. Yapılarının aydınlatılması ve bazı fiziksel özelliklerinin belirlenmesi için elementel analiz, UV-Vis, IR, NMR, L-MS (Kütle), TG-DTA gibi spektrofotometrik ölçümlerden yararlanılmıştır. Daha sonra ise özellikle UV-Vis., Mol oranı tayini ve Job yöntemleri kullanılarak reaksiyonlar için gerekli optimum koşullar belirlenmiş ve komplekslerin bileşimleri tayin edilmeye çalışılmıştır. Sonuçlar, karışım ligandların kullanılan metal atomlarına değişik oranlarda koordine olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, transition metal complexes of mixed ligand which obtained from p-Bromo-2,6-bis(hydroxymetyl)phenol (L1), nicotinamide (L2), m-nitroaniline (L3), diethylenetriamine (L4) and p-bromobenzoic acid (L5) with metal precursors such as M (II) = Mn, Co, Ni, Cu, Zn, Pb, Pd ve M (III) = Cr, Fe, Au in water or ethanol were synhesized under refluxing conditions. The preparation and structural elucidation of the complexes were undertaken by using spectroscopic methods such as elementel analiz, UV-Vis, IR, NMR, L-MS (Mass), TG-DTA. Then, optimization of the reactions to obtain the composition of complexes were determined using expecially, UV-Vis., Molar Ratio and Job methods. Comparisons of the spectral measurements of mixed ligand with those of the metal complexes are useful in determining the atoms of the ligand that will be coordinated to the metal ion.