Nesnelerin interneti konseptinin benimsenmesini etkileyen faktörler: Model önerisi ve testi
The factors affecting adoption of internet of things concept: Model proposal and testing
- Tez No: 469097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin her geçen gün yeni bir gelişme ile bireylerin hayatını etkilediği bu günlerde nesnelerin interneti kavramı bu gelişmelere yeni bir basamak olmayı vaat eden konseptlerden biri olarak yer almaya başlamıştır. Gartner (2017) raporundan da görülebileceği üzere, bu alan önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir ivmelenme kazanarak global ekonomide söz sahibi alanlardan biri olacaktır. Davis'in (1989) ortaya attığı teknoloji benimseme modelinde (TAM) bireylerin bir teknolojiyi benimseyerek kullanıma başlaması için gereken faktörler incelenmiştir. Bu model akademik dünyada pek çok alan için yeniden düzenlenmiş, çeşitli şekillerde varyasyonları türetilmiştir. Nesnelerin interneti benimsemesi için yapılan çalışmalarda, bu alandaki ürün ve servislerin bireylerin hayatına girmesini etkileyen faktörler incelenmiş ve çeşitli modeller ortaya atılmıştır. Bu çalışma teknoloji benimseme modelinin nesnelerin interneti alanındaki yansımalarını inceleyebilmek ve buradan çeşitli çıkarımlar yapabilmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada bireylerin nesnelerin interneti çözümlerini benimseme seviyeleri incelenmiş, bu doğrultuda adaptasyon seviyelerine göre gruplama yapılarak çeşitli içgörülere ulaşılmıştır. Bu içgörülerin en önemlileri, 26-35 yaş grubu ve 4500 TL hane geliri üzerindeki bireylerin adaptasyon seviyelerinin yüksek olması, 18-25 yaş grubunun adaptasyon seviyesinin düşük olması ve cep telefonu kullanım yılı yüksek bireylerin adaptasyon seviyelerinin yüksek olmasıdır. Çalışmada nesnelerin interneti benimsemesini etkileyen faktörlerin fonksiyonel deneyim, duygusal deneyim, ikame ürün ve servisler ve ağ dışsallıkları olduğu öne sürülmüştür. Fonksiyonel deneyim ve duygusal deneyimi etkileyen faktörlerin ise bağlanabilirlik, etkileşim, sanal varoluş, akıllılık, kolaylık, gizlilik ve güvenlik olduğu öne sürülmüştür. Ortaya atılan hipotezlerin ikisi desteklenememiş, diğerleri kabul edilmiştir. Reddedilen hipotezler ikame ürün servislerin etkisi ile teknoloji benimseme arasındaki ilişkiyi inceleyen ve sanal varoluş ile fonksiyonel deneyimi inceleyen hipotezlerdir. Kabul edilen faktörler ile birlikte nesnelerin interneti benimseme modeli teyit edilmiştir. Çalışmanın akademik literatüre katkısı, nesnelerin interneti literatürüne katkısı ve teknoloji benimseme modeline olan katkısı olarak özetlenebilir. Teknoloji benimseme modeli pek çok alanda kullanılsa da bu çalışma nesnelerin interneti benimsemesi ile bu modeli birlikte çalışan öncü modeller arasındadır. Çalışmayı gerçekleştirirken karşılaşılan zorluklar, nesnelerin interneti hakkında literatürün henüz gelişmemiş olması, kolayda örneklem yöntemi kullanılması, varsayımsal senaryolardan yararlanılmış olması şeklinde özetlenebilir. İleride yapılacak çalışmaların bu alandaki çalışmaların sayısı arttıkça yeni bulgulara ulaşması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology has been influencing the lives of individuals with a new development day by day, the concept of internet of things has begun to take place as a promising concept to be a new step in these developments. As can be seen from the Gartner (2017) report, this area will be one of the most promising areas in the global economy, gaining momentum in the next few years. In the technology acceptance model (TAM) that Davis (1989) put forward, the factors needed to start using a technology by individuals are examined. This model has been rearranged for many fields in the academic world, and variations in various forms have been derived. Factors affecting the entry of the products and services in this area to the lives of the individuals were investigated and various models were put forward. This study was conducted in order to be able to examine the reflection of the technology acceptance model in the internet of things domain and to make various inferences there. In the study, the levels of adoption of the internet of things solutions of individuals' were examined and grouped according to the adaptation levels in this direction and reached to various insights. The most important of these insights is that the adaptation levels of the individuals in the 26-35 age group and the household income more than 4500 TL are high, the adaptation level of the 18-25 age group is low and the adaptation levels of the long-time mobile phone user are high. In the study, it was proposed that the factors influencing the adoption of the internet of things are functional experience, emotional experience, substitute products and services and network externalities. The factors that affect the functional experience and the emotional experience are proposed to be connectivity, interaction, virtual existence, intelligence, convenience, privacy and security. Two of the hypotheses revealed were not supported, others were accepted. Rejected hypotheses are hypotheses that examine the relationship between the effect of substitute product and services with technology adoption and examine functional experience with telepresence. Along with the accepted factors, the internet adoption model of the objects has been confirmed. The academic literature contribution of the study can be summarized as the contribution to the internet of the things literature and the contribution to the technology acceptance model. Although the technology acceptance model is used in many areas, this study is among the pioneering models that work together with the adoption of internet of the things concept. The difficulties encountered while conducting the study can be summarized as the fact that the literature about the internet of the objects is not yet developed, the sampling method is random sampling method, and hypothetical scenarios are used. It is envisaged that future studies will reach new findings as the number of studies in this area increases.