Yatağan civarında yetişen bitkilerde radyoaktivite tayini
- Tez No: 46910
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZ KIZILYAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
VI -ÖZET Çatışmada Muğla - Yatağan'da bolca bulunan Zeytin, çam ve azda olsa meşe yapraklarının radyoaktivitesini, yüksek enerji gama spektroskopisi yöntemiyle hesaplandı. Denemelerde kullanılan zeytin, çam ve meşe yapraklan termik santralinin yoğun oludğu bölgeden alınmıştır. Her numune özel olarak muhafaza edilip ve kurutulduktan sonra, özel finnlarda 300° C de yakılmıştır. 300° C de yakılan örnek 2 gün, yaklaşık 14-16 saat 480 °C de kül finnında kül haline getirilip, özel aseton plastik kutulara konulup 1 ay bekledikten sonra kuyu tipi dedektöre ile yüksek enerji gama spektroskopisi yöntemiyle ölçümleri alınmıştır. Analizde 34 zeytin yaprağı örneğinde maksimum eU - 3.17 ppm yalnızca. eTh ise 6.9 ppm ve %K 23.9 olarak ölçülmüştür. Çam örneklerinde ise maksimum eU 4.89 ppm, eTh 10.9 ppm ve %K 20.96 bulundu. Meşe örneklerinde ise eTh 7.53 ppm, eU - 4.60 ppm, %K ise 11.12 olarak ölçülmüştür. 33
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY: In this research the radioactivity of olive, pine and oak leaves which are frequently found in Muğla - Yatağan, was measured by using high energy gamma spetroscopy. The olive, pine and oak leaves used in the study were obtained from the region which is under the effect of coal - fired power plant. Each sample is kept in a special place. After they were dried, burnt in special ovens at 300° C. The burnt sample is ashed in ash ovens at 480° C. This procedure takkes approximately 14- 16 hrs. The ashed sample is then kept in special acetone plastic boxes for one month. Then the measurements are done by high energy gamma spektroscopy method using well - type detector. The measurements done with 34 olive leave samples yielded maximum eU as 3. 17 ppm, eTh as 6.9 ppm and % K as 23.9. The measurement done with pine leaves yielded maximum eU as 4.89 ppm, eTh as 10.9 ppm and %K as 20.96. With oak leaves measurements yielded eTh as 7.53 ppm, eU as 4.60 ppm and %K as 1 1. 12. 34