Essays on global value chains and their macroeconomic effects
Küresel değer zincirleri ve makroekonomik etkileri üzerine makaleler
  1. Tez No: 469111
  2. Yazar: ABDULLAH ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Artan üretim paylaşımı ve ara mal ticaretinin ulaştığı düzey, geleneksel brüt istatistiklerin, küresel değer zincirlerinin hâkim olduğu ekonomik rekabet ortamında iyi birer karar destek sistemi olamayacaklarını göstermektedir. Brüt istatistiklerin çözümlenmesi son yıllarda önemli mesafeler kat etmesine rağmen, iktisadi politika yapma ve karar verme süreçlerine temel oluşturacak ampirik çalışmalar tatmin edici düzeyde değildir. Bu doktora tezi içerdiği ampirik çalışmalar ve değerlendirmelerle literatüre anlamlı katkı sağlamakta ve yeni çalışmalar için önemli pencereler açma potansiyeli taşımaktadır. Tezde öncelikle küresel değer zincirleri bağlamında büyümenin iki temel ölçümü kritik edilmiştir. Gayri safi yurtiçi hasılanın tek başına günümüz ekonomik rekabetini yansıtamayacağı grafiklerle ve ampirik analizlerle doğrulanmıştır. Uzun dönemde büyümenin iki temel ölçümünün belirleyicileri arasında anlamlı farklılıklar olduğu ampirik olarak ortaya konmuştur. Tezin sonraki bölümleri brüt ticaret istatistiklerinin çözümlenmesiyle elde edilen yeni değişkenleri ekonometrik analizlerde kullanmaktadır. Öncelikle, çeşitli“katma değer ticareti”ve“ticaretteki katma değer”bileşenlerinin ekonomik büyüme ve toplam faktör verimliliğinin büyümesi üzerindeki etkileri dinamik panel veri metoduyla ampirik olarak tahmin edilmiştir. Bu çalışma küresel değer zincirlerini anlamak açısından yeni bütüncül ve kapsamlı makroekonomik kanıtlar sunmaktadır. Sonuçlarımız ihracattaki yerel katma değeri ve başka ülkelerin ihracatlarındaki yerel katma değerimizi artırmanın ekonomik büyüme ve verimlilik artışı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ampirik sonuçlar gelişmekte olan ülkelerin küresel değer zincirlerine mevcut katılım modellerinin ciddi bir şekilde sorgulanması gerektiğini göstermektedir. Çünkü geriye bağlanma endeksi gelişmekte olan ülkelerde yüksek olmasına rağmen tahmin sonuçları bu durumun ilgili ülkelerin büyüme ve verimliliğine pozitif etkisinin olmadığını göstermektedir. Son olarak Türkiye ekonomisinin küresel değer zincirlerindeki yeri ve bu bağlamda etkin politikaların nasıl geliştirilebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing production fragmentation and the level of intermediate trade shows that conventional gross statistics fail to provide sound guidelines for policymaking within the GVCs dominated global economy. Although the decomposition of gross statistics has reached the certain level of success recently, the number of empirical studies on the subject is far from satisfactory. This dissertation thus significantly contributes to the literature and opens new windows for empirical analysis and discussions. In the dissertation, first two measures of economic growth are criticized in GVCs context. Both basic statistics and empirical estimations explicitly imply that GDP fails to reflect contemporary economic competition. We empirically show that there are significant differences for the determinants of GDP and GNI per capita growth in the long run. The dissertation then focuses on the new variables generated by the decomposition of gross trade statistics. First, we estimate the impact of various“trade in value added”and“value added in trade”measures on economic growth and total factor productivity growth by using the dynamic panel data methods. The empirical analysis presents new aggregate and comprehensive macroeconomic evidences for the growth and productivity impacts of GVCs. Our results evidently indicate the importance of raising the domestic value added in exports and the domestic value added in foreign exports. The empirical results cast doubts on the benefits of current level of participation of developing countries in GVCs. Finally, the position of Turkish economy in GVCs and its macroeconomic implications on Turkish economy are discussed based on the empirical results provided in the thesis.