Evaluation of bank spread differences between conventional and participation banks
Katılım bankaları ve geleneksel bankalar arasındaki mevduat ve kredi makas farklarının incelenmesi
  1. Tez No: 469112
  2. Yazar: YAŞAR UĞUR PABUÇCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında İslam Konferansı Örgütü'ne üye ülkeler ve Birleşik Krallıkta yer alan geleneksel ve katılım bankalarının karlılıklarının dinamikleri incelenmektedir. Öncelikle İslami-katılım bankacılık uygulamaları ürün, yönetişim ve risk yönetimi değerlendirilerek, 2007 ve 2013 yılları arasındaki 74 katılım bankası ve 354 geleneksel bankanın karlılıkları ampirik olarak analiz edilmiştir. Katılım bankaların yönetişim yapısı ve ürünleri ülke ve bölge bazında önemli oranda farklılık arz ettiği görülmektedir. Her ne kadar katılım bankalarının yönetişim yapısı geleneksel bankalardan farklılık gösterse de katılım bankaları kar-zarar ortaklığı ürünlerini yeterince kullanamamaktadırlar. Bunun yerine geleneksel bankacılık ürünlerinin benzerleri, örneğin murabaha (vadeli satış), İslam hukukunun izin verdiği ölçülerde adapte edilmektedir. Tezin ampirik kısmında banka makası (net faiz marjı) ve aktif karlılığı bağımlı değişkenler olarak kullanılmakta ve literatüre önemli bir katkı olarak alternatif dağıtım kanalları, finansal hizmetlerin ülke içinde yaygınlaşma oranları, temel malların fiyat endeksleri, katılım bankaları için murabaha harici varlıkların oranı gibi yeni bağımsız değişkenler kullanılmıştır. Dinamik panel veri yöntemleri ile yapılan analizler katılım ve geleneksel bankaların karlılık ve banka makası dinamiklerinin önemli oranda farklı olduğunu göstermektedir. Gerek banka makası gerekse aktif karlılığı, geleneksel bankalardan farklı olarak katılım bankaları için önceki yılların değerlerinden bağımsız gözükmektedir. Alternatif dağıtım kanallarının kullanımı ise her iki tür bankanın karlılığı için olumlu etki yapmaktadır. Bununla beraber, katılım bankalarının karlılıkları ile içinde bulundukları ülkenin İslami finans piyasalarının gelişmişliği arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Katılım bankalarının karlılığının murabaha dışı ürünlerin oranıyla doğru orantılı olduğu gözükmektedir. Ayrıca Türkiye özelinde katılım bankacılığı genelinde fetva standardizasyonu sağlanması gerektiği, katılım bankalarının etkinliklerinin geleneksel bankaların düzeyine çıkartılması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes and compares the dynamics for the profitability of conventional banks (CBs) and Islamic banks (IBs) in the OIC and UK. First, Islamic-participation banking practices are reviewed in terms of instruments, governance and risk management. An empirical study is then carried out using a sample of 74 Islamic and 354 conventional banks between 2007 and 2013. Overall Islamic banking practices indicate that Islamic banking governance considerably varies among countries. Contrary to the expectations, IBs are not be able to adequately utilize profit-loss sharing structures though. IBs mostly tend to mimic the instruments of CBs in a form that Islamic law permits such as“murabahah”. Empirical part of the thesis utilizes“Net interest margin”or“bank spread”and“return on asset”as dependent variables. Moreover, several new variables such as, the usage of self service banking channels, penetration of financial services, commodity price indices and asset ratio of non-murabahah assets are employed as explanatory variables in the dynamic panel data estimates. Estimation results clearly imply that profitability of IBs relies on the different dynamics than that of CBs. Unlike CBs, neither net interest margin nor return on assets for IBs are persistent over time. Usage of self service banking channels improves profitability of both types of banks. While IBs profitability shows no association with the country level Islamic finance development, usage of relatively more non-murabahah assets improve its profitability. Furthermore, achieving the fatwa standardization and improving the efficiencies of participation banks compared to CBs are essential issues in Turkey.