Örgütsel bağlılık ve görevde yükselme: Sağlık sektöründe çalışanların görevde yükselmeye ilişkin adalet algılarının Bartın ili örneğinde incelenmesi
Organizational commitment and promotion in the public sector: An analysis of perceptions of justice of those who work in health sector in Bartın province
- Tez No: 469130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Örgütsel bağlılık ve görevde yükselme olgularının, kendi bilimsel alanlarında ön plana çıkan ve sürekli tartışılan konu başlıkları olduğu görülmektedir. Örgütsel bağlılık, işgörenlerin örgütlerine karşı besledikleri aidiyet hissini ifade etmekte ve bu bağlılığın gücü nispetinde örgütlerin başarıya daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri düşünülmektedir. Dolayısıyla örgütlerde örgütsel bağlılığın sağlanabilmesi ve işgörenlerin örgütsel bağlılık seviyelerinin artırılabilmesi için yoğun çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Bu kapsamda örgütsel bağlılığı, hangi değişkenlerin etkilediği konusunun önem taşıdığı söylenebilir. Nitekim örgütsel bağlılığı etkileyen değişkenlerin tespitine yönelik araştırmalara literatürde rastlanmaktadır. Bu değişkenler arasında ise çalışanların görevde yükselme sistemine ilişkin adalet algılarının değerlendirilmediği anlaşılmaktadır. Halbuki görevde yükselme, yönetim biliminin önemli konu başlıklarından biri şeklinde değerlendirilmektedir. Özellikle bilim ve teknoloji alanında kaydedilen önemli gelişmelerden sonra küreselleşen dünyada, kariyer kavramının eskisinden çok daha fazla önem kazandığı görülmektedir. Nitekim kariyer olanaklarının artması, eğitim imkanlarının genişlemesi, bilgiye çok daha hızlı ve kolay erişilmesi gibi gelişmeler sonucunda örgüt yönetimlerinin, işgörenlerin yükselen kariyer beklentilerini ve hedeflerini karşılayabilmek için belli bir sistem kurma zorunluluğunda kaldıkları anlaşılmaktadır. Kamu sektörünün de kariyer olgusunun gösterdiği hızlı gelişim sürecine kayıtsız kalamadığı, kariyer, liyakat, ehliyet ilkelerine dayalı adil ve objektif bir sistemin kurulmasının gerekliliği tartışılmaktadır. Çalışmada örgütsel bağlılık ve kamu çalışanlarının görevde yükselme sistemine ilişkin adalet algıları, her iki konunun da taşıdıkları önem noktasında ayrıntılı biçimde değerlendirilmekte ve kamu sağlık çalışanlarının mevcut görevde yükselme sistemine ilişkin adalet algılarının, örgütsel bağlılıklarını etkileyip etkilemediği analiz edilmektedir. Dolayısıyla örgütsel yazında önemli bir kavram olarak ifade edilen örgütsel bağlılığı etkileyen değişkenlerden birinin de çalışanların örgütlerindeki görevde yükselme sistemine ilişkin adalet algılarının olup olmadığının ortaya konulması amacıyla ilk olarak Allen ve Mayer tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Bunun yanında, kamu çalışanlarının görevde yükselme sistemine ilişkin adalet algılarının analiz edilebilmesi amacıyla ikinci bir anket uygulaması daha yapılmıştır. Her iki anket uygulamasından elde edilen sonuçların, Tukey ve Ki kare istatistiki yöntemleriyle analiz edilmesi sonucunda farklılığın tespiti hedeflenmiştir. Yapılan istatistiki hesaplamalar sonucunda, Bartın ili evreninde görev yapan kamu sağlık çalışanlarının duygusal ve normatif bağlılıklarıyla, mevcut görevde yükselme sistemine ilişkin adalet algıları arasında anlamlı bir farklılık olduğu ancak devam bağlılığı ile ilgili anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Topics of organizational commitment and promotion seem to be topics which are popular in their fields and discussed continuously. Organizational commitment means employees'feeling of belonging to their organization and it is thought that organizations will reach success faster and more easily depending on the level of this belonging. Therefore, we see that extensive studies are made to create organizational commitment in organizations and to increase levels of this commitment. It can be stated that the issue in this context is which variables influence organizational commitment. Thus, it is seen that intensive studies and analysis have been made for a long time to determine variables influencing organizational commitment. Promotion is thought to be one of the important issues in management science. Especillay in the World, where globalization increases after the developments in science and technology, it is seen that notion of career has become much more important than before. It is seen that, as a result of developments such as increases of career opportunities and training facilities and much faster access to information, managements of organizations have been obliged to establish certain systems to help the employees reach their targets and meet their increased career expectations. It is seen that public sector cannot ignore the fast development process of career making, and so the necessity to establish an objective and fair system depending on career, commitment and competence has been discussed continuously. In our study, public employees' perception of justice about organizational commitment and promotion in public sector are evaluated in detail considering the importance of both issues and we also try to analyse their perception of justice about promotion influences their organizational commitment. Therefore, we used to display public health employees' perception of justice about promotion in their organization whether or not as one of the variables influencing organizational commitment and which is regarded as an important concept in organizational literature, and for his purpose, scale of organizational commitment developed by Allen and Mayer was used. Besides, a second questionnaire was applied to analyse public employees' perception of justice about promotion. We aimed to identify the relation as a result of analysis of the findings of both questionnaires with the help of Tukey and Qui square statistical methods. As a result of statistical calculations we made, we concluded that, among medical employees working in Bartın province, there is a relation between public health employees' perception of justice about organizational commitment and their normative and emotional loyalty. But at the same time, we didn't find a relation between continuity commitment with perception of justice.