İş doyumu ve örgütsel bağlılık: Polis Akademisi başkanlığında bir uygulama
Job satisfaction and organizational commitment: Experimental application in Turkish National Police Academy
  1. Tez No: 159530
  2. Yazar: FATMA TÜRKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu araştırma ile; toplumsal uyuşmazlıkları çözmeye yönelik zor bir mesleği icra eden polislerin mesleki doyumlarının demografik değişkenlere göre ölçülmesi ile karşılaştıkları sorunların belirlenmesi ve doyum ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır, işten ayrılma ve devamsızlık gibi iş davranışlarına neden olan iş doyumu ve örgütsel bağlılık tutumları incelenmiştir. Araştırma; 68 sorudan oluşan anket formunun Polis Akademisi Başkanlığında görev yapan polislerden 350 kişilik bir gruba uygulanması sonucu elde edilen verilere dayanmaktadır. Araştırmada iş doyumu ve örgütsel bağlılık ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmada; polislerin iş doyumu- duyumsuzluğu ile örgüte bağlılık düzeyleri belirlenip karşılaştırılarak çeşitli demografik değişkenler ışığında iş doyumu ve örgütsel bağlılık tutumlarının ölçümü yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bazı önemli sonuçlar şunlardır: Polis Akademisi Başkanlığında görev yapan polislerin rütbelerine göre iş doyumuna ve örgütsel bağlılığa ilişkin algılan; gelişme ve yükselme olanakları, yönetim biçimi, ücret ve personel, çalışma olanakları, toplam iş doyumunda, uyum, içselleştirme ve özdeşleştirme alt boyutlarında anlamlı fark göstermektedir. Fiziksel ortam ve çalışma arkadaşları alt boyutlarında iş doyumu algılan anlamlı farklar göstermemektedir. Polis memurları anlamlı fark gösteren iş doyumu ve örgütsel bağlılık alt boyutlarında diğer rütbelere nazaran daha az doyum algılamışlardır. Polislerin iş doyumu alt boyutlan ve örgütsel bağlılık seviyeleri ile eğitim seviyeleri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Yüksek lisans eğitimi alan polisler diğer eğitim seviyelerine göre iş doyumları daha yüksek bulunmuştur. 16-20 yıl hizmet yılma sahip olan polisler; örgütsel bağlılıkta özdeşleşme ve içselleştirme boyutlan ile fiziksel ortam, ücret ve personel, çalışma arkadaşları, çalışma olanakları alt boyutlan ve toplam iş doyumunda diğer hizmet yıllarına sahip polislere göre daha fazla doyum algılamışlardır. Aynı görevde 1-3 yıl arası hizmet veren polislerin; Yönetim biçimi, ücret ve personel, çalışma arkadaşları, çalışma olanakları alt boyutlan ile toplam iş doyumunda 3 yıldan fazla hizmet süresine sahip olanlara göre daha fazla doyum algılamışlardır. 26-35 yaş grubundaki polislerin iş doyumu algılan; 36-45 yaşgrubunda olanlara göre çalışma arkadaşları alt boyutunda daha fazladır. Evli polislerin, gelişme ve yükselme olanakları alt boyutunda iş doyumu algılan ve özdeşleşme boyutuna ilişkin örgütsel bağlılıkları; bekâr polislere göre daha fazladır. Kendi evinde ikamet eden polislerin kirada oturan polislere göre özdeşleşme ve içselleştirme boyutunda örgütsel bağlılıkları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
İli ABSTRACT The purpose of this research is to determine the problems, which the police face while performing their tough task of resolving social conflicts by the measurement of their job satisfaction according to demographic variables. The behavioral characteristics related to job satisfaction and organizational commitment issues, which may cause quitting the job or employee absenteeism, were examined. The research depends on the data received from the application of a 68-question questionnaire to 350 police officers who works for Police Academy. Job satisfaction and organizational commitment criterion were used. First, the research determined the job satisfaction and organizational commitment levels officers, and then these criterions were evaluated by using demographic variables. Some of the significant findings of the research are as follows: the job satisfaction and organizational commitment perceptions of police officers working for Police Academy differ according to their ranks in regard of personal improvement and promotion opportunities, personnel management style, personnel and payment policy, working environment. The total job satisfaction shows significance at adaptation, internalization and identicalness subcategories. Physical environment and workfellow subcategories showed no significance in regard of the job satisfaction. The first level officers received lesser perception of satisfaction and commitment than higher-level officers. There is a significant relationship between job satisfaction and organizational commitment of officers, and their educational levels. The perception of job satisfaction is higher at officers who have a master's degree. 16-20-year experienced officers received a higher level of total job satisfaction in physical environment, personnel and payment policy, workfellow, and working opportunity subcategories, and had a higher level of organizational commitment in internalization and identicalness subcategories than less experienced officers. 1-3-year experienced officers received a higher level of total satisfaction in management style, personnel and payment policy, workfellow and working opportunity subcategories. 26-35-year old officers have a higher satisfaction levelthan officers in 36-45 age group in regard of workfellow subcategory. Married officers have a higher level of job satisfaction in personal improvement and promotion opportunities categories, and a higher level of commitment in identicalness category than single officers. Officers who own their living places have a higher level of organizational commitment in internalization and identicalness subcategories than those who live in rentals.