Türkiye'de uygulanan ekonomi politikalarının hizmet sektörüne etkisi: 2000-2014
The effect of economy policies applied in Turkey servi̇ce industrys: 2000-2014
  1. Tez No: 469146
  2. Yazar: SİBEL TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'de ve dünyada uygulanan ekonomi politikaları incelendiğinde GSYH'yı etkilediği gözlemlenmiştir. Hizmet sektörünün alt sektörü de uygulanan ekonomi politikalarından doğrudan etkilenir. Özelde Türkiye ekonomisi genelde ise dünya ekonomisi incelendiğinde hizmet sektörünün GSYH'deki payı sürekli olarak artış göstermiştir. Gelişen ekonomi ile uygulanan ekonomi politikaları yıllar içerisinde değişiklik göstermiştir. Bu değişiklikler sonucunda tarım sektörünün GSYH içerisinden aldığı pay azalırken, sanayi sektörünün GSYH'deki payında önemli değişiklik olmamıştır. Ancak hizmet sektörünün aldığı pay artmıştır. Bu artış hizmet sektörünün alt sektörlerinden olan eğitim, sağlık ve turizm sektörlerinde de yaşanmıştır. Ülke gelişmişlik düzeyinin artması için ise ekonomik istikrar ile birlikte alt sektörlere yapılan harcamalar daha titiz yapılmalıdır. Bu çalışmada hizmet sektörünün ve alt sektörlerinin gelişimi, ekonomiye etkileri, sorunların çözümüne ait öneriler ortaya konulmuştur. Yapılan zaman serisi analizinde 2000-2014 dönemi Türkiye'de uygulanan ekonomi politikalarının hizmet sektörü ve hizmet sektörünün alt sektörlerinden olan eğitim, sağlık ve turizm sektörü üzerindeki etkisi zaman serisi yöntemi ile analiz edilmiş olup özellikle Turizm yatırımlarındaki artış GSYH üzerinde doğrudan ve pozitif etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It's observed that economic politics applied in Turkey and in the World influence GDP when studied.The sub sector of service sector has been also influenced directly by the economic politics applied.The portion of service sector in GDP showed increase continuously when it's considered properly in Turkish economy and generally in the global economy.Developed economy and applied economy politics were variated in years.As the results of these changes,while the portion of agriculture in sectors was decreased, there was not any important changes in industry;however the portion of service sector was increased.This increase was seen also in education,healt and tourism sectors which are sub sectors of service. In order to increase the country's level of development spending in sub-sectors with the economic stability must be made more rigorous. The development of the services sector and sub-sector in this study and recommendations were put forward economic impact of the resolution of problems. In the analysis of the time- series 2000-2014 ,the influence of economic politics applied in Turkey on service sector and it's sub-sectors;education,health and tourism has been analysed with time-series method and it's been observed that especially the increase in tourism investments as well as direct and positive impact on GDP .