Impact of intellectual capital on achieving competitive advantage: A study of non-governmental universities in Erbil, Iraq
Entelektüel sermayenin rekabet avantajı elde etmeye etkisi: Erbil'deki özel üniversiteler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 469149
  2. Yazar: FAKHRALDIN BAYZ ALI ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma rekabet avantajı elde etmede entelektüel sermayenin etkisi üzerine odaklanmıştır. Çalışma, Irak'ın Erbil şehrindeki özel üniversitelerde entelektüel sermayenin rekabet avantajı elde etme üzerindeki etkisini belirlemeyi hedeflemiştir. Bu amaçla, özel üniversitelerde görev yapan 85 katılımcıdan bir anket yardımıyla veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları entelektüel sermaye ile rekabet avantajı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçlarına dayalı olarak rekabet avantajı elde etmede üniversitelerin entelektüel sermaye üzerine odaklanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, entelektüel sermaye üniversiteler için stratejik bir kaynaktır ve günümüzün dinamik ve değişken ortamında başarılı olmak için korunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on impact of intellectual capital in achieving competitive advantage. The study aims to determine the impact of intellectual capital in achieving competitive advantage in the non-governmental universities in Erbil city, Iraq. For this purpose, data were collected from 85 respondents of non-governmental universities using a questionnaire. The collected data were analyzed using SPSS software. The results of the analyses show that is a statistically significant relationship between intellectual capital and competitive advantage. Based on the study it is concluded that universities should focus on intellectual capital as it is an important source in achieving competitive advantage. Also, intellectual capital is a strategic resource for universities and should be protected to be successful in today's dynamic and changing environment.