The impact of leadership on gaining competitive advantage: An application for petroleum companies in Erbil city / Iraq
Liderlik yeterliliğinin rekabet avantajı kazanmaya etkisi: Irak- Erbil'deki petrol şirketlerinde bir uygulama
  1. Tez No: 469148
  2. Yazar: SHNO NOORİ AHMED
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ŞÜKRİYE GÜL REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, liderlik yeterliliğinin Erbil'deki petrol şirketlerinin rekabet avantajı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu konuda yapılan çalışmaların çoğunda liderlik yeterliliğinin rekabet avantajı elde etmede anlamlı bir etkisi olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu çalışma, petrol sektöründeki şirketler için böyle bir ilişkinin olup olmadığını ve liderlik yeterliliğinin rekabet avantajı yaratmada etkili olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bu amaçla Erbil'deki petrol şirketlerindeki 150 çalışan ve yöneticiye anket uygulanmış ve veri toplanmıştır. Elde edilen verilerle çalışmanın hipotezini test etmek için SPSS 22 programı kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Erbil'deki petrol şirketlerinin liderlik yeterliliğinin rekabet avantajını pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of leadership competencies on gaining competitive advantage in petroleum companies in Erbil city. Many studies have revealed that leadership competencies have a significant impact on gaining competitive advantage. This study investigates if this connection is true for the companies in petroleum sector and if leadership compteincies affect competitive advantage. For this purpose 150 employees and managers who are working in petroleum companies in Erbil city are surveyed and data collected from them. Collected data is used to test the study hypoteses by using SPSS program version 22 with regression analysis. As the results of analyses, leadership comptencies have a positive and significant effect on competitive advantage for petroleum companies in Erbil.