12 numaralı Ayntab şer'iyye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (h. 1027-1028/m. 1618-1619. s.105-204.)
The transcription and evaluation of Ayntab sheria record/registry numbered 12(h.1027-1028/ad.1618-1619. pages 105-204)
  1. Tez No: 469164
  2. Yazar: MELAHAT ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ÇELİKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nin özellikle şehir tarihi ve araştırmaları için birinci elden kaynaklardır. Bu siciller sayesinde Osmanlı idaresindeki bir şehrin sosyal, siyasi, iktisadȋ, askerȋ vs. tarihi ile alȃkalı önemli bulgular elde edilir. Bu nedenle, devletin tarih aynası konumunda olan siciller incelenmeden Osmanlı Devleti'nin sosyal, siyasȋ, iktisadȋ, adlȋ vs. durumu hakkında doğru bilgilere ulaşmak mümkün değildir.“12 Numaralı Ayntab Şer'iyye Sicili'nin Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi (H.1027-1028/ M.1618-1619. s. 105-204)”isimli bu tezimiz, özellikle Gaziantep şehir tarihinin aydınlatılmasına ve daha sonra şehir tarihi çalışan diğer araştırmacılara önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Sheria Records are the main sources for researching and city history in Ottoman Empire. Importent evidence like social, political, economic, military history etc. for any city wich is under conduct of Ottoman Empire is gained. For that reason, it is impossible to reach true imformation about social, political, economic, forensic situation etc. without these registries which is in position history mirror. This thesis which is called as transcription and evaluation of Ayntab Sheria Record/Registry Numbered 12(H.1027-1028/M. AD.1618/1619. Pages 105-204) will provide important contribution to lighting city's and for other researches who study city history.