Doğadan tül ığrıp ve olta ile yakalanan çipura yavrularının çiftlik şartlarında gelişmelerinin incelenmesi
- Tez No: 46917
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA G. ALPBAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
56 7. ÖZET Bu çalışmada Çipura ve Levrek besisi yapan balık çiftliklerinde doğadan tül ığrıp ve olta ile yakalanan Çipura yavrularının çiftlik şartlarında gelişme durumları incelenmiştir. Bu amaçla ığrıp ve olta balıkları için iki ayrı deneme gurubu oluşturulmuş aynı ortam şartlarında aynı sayıdaki balıklara su sıcaklığı ve canlı ağırlıkları dikkate alınarak gereken rasyon ve miktarda yem verilerek her iki gurupta besi süresi, canlı ağırlık artışı, tüketilen yem miktarları yaşama güçleri incelenmiştir. Çalışma sonunda A gurubunu oluşturan Iğrıp balığının 15 aylık bir besi süresi sonunda ortalama 365 grama ulaştığı ve bir sonraki yılın Temmuz Ayı içerisinde pazarlandığı, %87.26lık bir yaşama gücü ile 1 kilo canlı ağırlık için 2.7 kg. yem tükettiği tesbit edilmiştir. Diğer taraftan B gurubunu oluşturan olta balığının ise 12 aylık bir besi periyodu sonunda bir sonraki yılın Haziran ayı sonunda 345 gram iken pazarlandığı, %96 gibi yüksek bir yaşama gücü göstererek 1 kilo canlı ağırlık için 2.3 kg. yem tükettiği tesbit edilmiştir. Çalışma süresince su sıcaklığının 10-26°C arasında değiştiği, PH'ın 7-8, salinitenin %0.36-37, Oksijenin ise 5-7 mg-lit. düzeyinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study the young of sea bream is obtained from nature with purse seine and hook were examined their growing under farm conditions. For this aim fish caught with purse seine and hook were divided into two groups. In the same condition and same number of fish taking care of water temperature and alive weight, fed with recessing ration and fading period, increasing of alive weight and amount of feed, and also adaptation has been observed. At the end of study purse seine fish A group, average in the 1 5 month reached 365 gr. and they have been sent to market in fully of next year. On the other hand fish caught with hook in 12 month reached averag'e 345 gr. At this group conversion rate is 2.3 for 1 kg alive us eight. During the study, water temperature was about 1 0-26 °C, PH 7-8, salinity % 0.36-0.37 and oxygen level was 5-7 mg/lit.