Turizm genelinde yat turizmi ile alt yapı elemanı olarak marinalar ve Karadeniz Bölgesinde yat turizminin uygulanabilirliği
  1. Tez No: 46918
  2. Yazar: DENİZ GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Günümüzde Çevre Bilinci'nin artmasıyla, mevcut turizm türlerinde, nitelik ve nicelik açısından farklılaşmalar görülmektedir. Bunun sonucunda dünya turizm eğilimleri içerisinde alternatif turizm türleri etkin olmaya başlamıştır.Bu alternatif turizm türlerinden Yat Turizmi 'nin, turizm geneli içerisindeki konumu ile Türkiye'deki gelişme ve uygulama süreçleri irdelenerek, Karadeniz Bölgesi'ne adaptasyonunu araştırmayı hedefleyen bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Turizmin genel bir tanımı verilerek, Dünya'da ve Türkiye'deki tarihsel evrimi incelenmiş, ekonomik ve çevresel etkileri saptanmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde ise, Yat Turizmi'nin tanımı, uygulama biçimleri ve tarihçesi verilerek genel bir tanıtımı yapılmıştır.Dünya'daki gelişme süreci ile günümüz yat turizm merkezlerinin nitelikleri araştırılmıştır. Yat turizminin tarihsel evrimine bağlı olarak, Türkiye'de bu turizm türünün tanınma ve gelişme süreçleri incelenerek, yat turizminin mevcut durumu, ekonomik ve çevresel etkiler doğrultusunda saptanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, yat turizminin alt yapı elemanları olan, Marina, Yat Limanı,Yat Çekek Yeri ve Yat Yanaşma Yerleri'nin tanım ve çeşitleri ortaya konarak, Türkiye'deki uygulamaların verimliliği incelenmiştir.Uygulama açısından marina programlaması ve yapım aşamaları detaylıca araştırılmıştır. Bunun dışında marinaiar, jönelim, işletmecilik ve organizasyon kavramları tarafından belirlenen değişkenleri ile ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'de uygulanan turizm politikası doğrultusunda Karadeniz Bölgesinin potansiyelleri ortaya konarak, uygulanabilecek alternatif turizm türleri içerisinde yat turizm payının ve uygulanabilirliğinin araştırılmasına çalışılmıştır.Bu amaçla ilk alt bölümde Karadeniz Bölgesine ait veriler ortaya konarak, mevcut durum ve potansiyeller belirlenmeye çalışılmıştır.İkinci alt bölümde, Türkiye'deki turizm potansiyelleri içerisindeki alternatif turizm anlayışları 'Yumuşak Turizm' kavramı çerçevesinde saptanmıştır.Üçüncü alt bölümde ise Karadeniz Bölgesi'nde turizm planlama ilkeleri saptanmaya çalışılarak, Yat Turizmi' nin uygulanabilirliği irdelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY From day to day with increasing environmental sensivity, there were appeared differ* mt point of quantity and quality views for present tourism varieties. As a result of this, among world tourism tendencies the alternative tourism varieties are becoming effective. One of this alternatives, yacht tuorism its location in general tourism, development and the apply processes in Turkey are examined and this project which includes four sections has goals in searching the adaptation in the Black Sea. In chapter one by a definition of general tourism and its historical evolotion in the world and in Turkey are examined, economical and environmental effects are determined. In chapter two, by an definition of yacht tourism applying methods and history a general presantation is performed. The developed process in the world and todays quality of yacht tourism centers are researched. Depend on yacht tourism historical evolution, by examined its reorganization and development process, the present situation of the yacht tourism was determined by economical and environmental, effects directions. In chapter three substructures of yacht tourism, marinas, yacht slip and yacht docks places recognized and varieties are exposed. The productivity of the practices in Turkey are examined. Marina programming and its construction steps are practiced by detailed examination. In addition, marinas are examined by management administiration and organization concepts by means of fixed changefulness. In chapter four, in connection of tourism policy in Turkey, the potanda! in Black Sea are examined and among alternative tourism variations, the yacht tourism share and applying possibilities are researched. For this purpose, at first subpart the dalums of Black Sea area are exposed and present situation, potentials are determined. At second subpart, among torism potantials in Turkey the alternative tourism knowledge are fixed under“soft tourism”concept. At third subpart the planning of tourism principles in Black Sea area are determined and possible application of yacht tourism considered. VI